سه شنبه, ۳۰ جدی ۱۳۹۹

در راستای همگرایی منطقه‌ای

51610575_403

اتحادیه اروپا، تحریم دیوان کیفری بین‌المللی از سوی امریکا را محکوم کرد

۱۴ سنبله ۱۳۹۹

اتحادیه اروپا اقدام امریکا در تحریم دو تن از مقام‌های دیوان کیفری بین‌المللی را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری کشور به نقل از آناتولی، جوزپ بورل، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای تصمیم امریکا را در وضع تحریم علیه دو تن از مقام‌های دیوان کیفری بین‌المللی را غیرقابل قبول و غیر منتظره توصیف و این اقدام را محکوم کرد و آن را ایجاد اخلال در تحقیقات و روند قضایی این نهاد دانست.

وی همچنین به مقام‌های امریکایی تاکید کرد تا در تصمیم خود تجدد نظر کنند و به یاد داشته باشند که این دیوان بایستی بتواند به صورت مستقل و بی طرف و مبرا و آزاد از هرگونه دخالت خارجی فعالیت داشته باشد.

بورل در این بیانیه همچنین حمایت خود را از این نهاد اعلام کرد که نقش بسیار حیاتی و مهمی را در برقراری عدالت برای قربانیان جنایت‌ها ایفا می‌کند.

این دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا همچنین وعده داد که از دیوان کیفری بین‌المللی در مقابل هرگونه اقدام در راستای ایجاد اخلال در روند عدالت و تضعیف سیستم بین‌المللی عدالت کیفری دفاع می‌کند.

روز چهارشنبه، مایک پامپئو، وزیر خارجه امریکا اعلام کرد که دو تن از اعضای دیوان کیفری بین‌المللی، فاتو بنسودا، دادستان و فاکسیو موچوکوکو، رئیس بخش صلاحیت، تکمیل و همکاری دیوان بین‌المللی کیفری بابت تلاش‌هایشان در تحت پیگرد قرار دادن اتباع امریکایی تحریم شده‌اند.

وی گفت که این دیوان به صورت کامل فاسد شده و یک نهاد فاقد صلاحیت است و امریکا دیگر تلاش‌های غیرمشروع آن را برای تحت پیگرد قرار دادن امریکایی‌ها تحمل نمی‌کند.

در مارچ سال جاری میلادی، دیوان کیفری بین‌المللی مجوز انجام تحقیقی را درباره جنایات جنگی در افغانستان با این ادعا که از سوی نیروهای امریکایی، افغان و طالبان صورت گرفته، صادر کرد و باعث خشم ترامپ و مقام‌های رده بالای امریکایی شد.

اتحادیه اروپا,افغانستان,تحقیق,دادگاه کیفری,مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا