شنبه, ۱۳ جوزا ۱۴۰۲

در راستای همگرایی منطقه‌ای

59be9a7afc7e93ec7d8b4567

امریکا دو پایگاه بزرگ خود را در افغانستان حفظ می‌کند

03 December 2020

رییس ستاد مشترک ارتش امریکا اعلام کرد، همزمان با اجرای دستورات رییس‌جمهور در حال کناره‌گیری امریکا برای کاهش سطح نیروهای آمریکایی در افغانستان و رساندن آن به ۲۵۰۰ نیرو تا ۱۵ جنوری ۲۰۲۱، پنتاگون برنامه‌های کاهش نیروها در افغانستان را تایید کرده، اما همچنان دو پایگاه بزرگ خود در این کشور جنگ‌زده را حفظ خواهد کرد.

به گزارش کشور به نقل از خبرگزاری رویترز، تصمیم ماه گذشته دونالد ترامپ، رییس‌جمهور در حال کناره‌گیری امریکا برای کاهش نزدیک به نیمی از ۴۵۰۰ نیروی حاضر در افغانستان پیش از آن اتخاذ شد که رهبران ارتش بتوانند برای اجرای کاهش سطح نیروها برنامه‌ریزی کنند و همین امر سوالات بسیاری را درباره ماموریت آتی ارتش امریکا پس از خروج ترامپ از کاخ سفید در تاریخ ۲۰ جنوری ۲۰۲۱ بی‌جواب گذاشته است.

جنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا در جریان سخنرانی در اندیشکده “موسسه بروکینگز” نخستین جزئیات درباره این کاهش سطح نیروها را اعلام کرد.

وی گفت: امریکا علاوه بر این دو پایگاه بزرگ، چندین پایگاه ماهواره‌ای خود را نیز حفظ خواهد کرد.

ژنرال مارک میلی افزود: ارتش امریکا همچنین به دو ماموریت اصلی خود یعنی کمک به نیروهای امنیتی افغان که با شبه‌نظامیان طالبان درگیر هستند و انجام عملیات‌های مقابله با تروریسم علیه داعش و القاعده ادامه خواهد داد.

با این حال جنرال میلی اعلام نکرد که کدام پایگاه‌ها در افغانستان تعطیل خواهند شد و یا اینکه به دنبال خروج ۲۰۰۰ نیروی آمریکایی از این کشور جنگ‌زده چه توانایی‌ها و ظرفیت‌هایی از دست خواهد رفت.

وی همچنین از گمانه‌زنی درباره اینکه جو بایدن، رییس‌جمهور منتخب امریکا چه تصمیمی در این رابطه اتخاذ خواهد کرد، امتناع کرد.

جنرال میلی گفت: اینکه چه اتفاقی پس از ۲۰ جنوری رخ می‌دهد تماما به دولت جدید بستگی دارد.  

همزمان با اینکه امریکا برای خروج بیشتر نیروهای خود از افغانستان آماده می‌شود، دولت کابل و نمایندگان طالبان روز چهارشنبه به توافق اولیه برای پیشبرد مذاکرات صلح دست یافتند.

این نخستین توافق مکتوب آنها در ۱۹ سال گذشته است که به گفته جنرال میلی مدت‌ها به بن‌بست خورده بود چرا که هیچ‌یک از طرفین درگیر نتوانسته بود در میدان مبارزه دیگری را شکست دهد.

جنرال مارک میلی گفت: با نگاه به گذشته پی می‌بریم که امریکا در افغانستان به موفقیت مختصری دست یافته است.

وی بر اهمیت مذاکرات صلح تاکید کرد اما اذعان داشت که ایده نشستن با نمایندگان طالبان و مذاکره با آنها از نظر برخی “نفرت‌انگیز” است.

رییس ستاد مشترک ارتش امریکا اظهار کرد: اما حقیقت این است که رایج‌ترین راه برای پایان دادن به شورش‌ها یک راه‌حل قابل مذاکره تشریک قدرت است.   

امریکا در افغانستان,حضور امریکا در افغانستان,حفظ نیروهای امریکایی در افغانستان,خروج نیروهای امریکایی از افغانستان,کشورنیوز,نیروهای امریکایی در افغانستان