دوشنبه, ۲۸ جوزا ۱۴۰۳

در راستای همگرایی منطقه‌ای

WhatsApp Image 2024-05-29 at 12.32.27

اژدهای سرخ، چگونه به غول اقتصادی جهان تبدیل شد؟

29 May 2024

چین در چند دهۀ گذشته توانسته است اقتصاد خود را تبدیل به یکی از اقتصادهای برتر دنیا کند؛ اقتصاد چین؛ چگونه اژدهای قرمز دومین اقتصاد برتر جهان شد؟ در این مقاله به این سوال جواب می‌دهیم. 

تولید ناخالص داخلی چین ۱۷٫۹ تریلیون دالر تا سال ۲۰۲۲ بود. تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در همین سال ۲۵٫۴ تریلیون دالر است.

رتبه امریکا بیشتر به علت قدرت تولید صنعتی و صادرات تولیدی این کشور است. اگر ملاک رتبه برتر اقتصاد در جهان را قدرت خرید بدانیم چین به عنوان بزرگترین اقتصاد با قدرت خرید بیش از ۳۰٫۳ تریلیون دالر در مقایسه با ۲۵٫۴ تریلیون دالر، از امریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد پیشی می گیرد.

چگونه چین از یک جامعه فقیر، ویران شده بعد از جنگ جهانی دوم و جنگ داخلی خود در اواسط قرن بیستم، به اقتصاد شماره دو امروز تبدیل شد؟ پس از دهه‌ها رکود اقتصادی و عقب‌نشینی تحت حاکمیت کمونیست، چین با برقراری روابط دیپلماتیک و تجاری با ایالات متحده در سال ۱۹۷۹، شروع به باز کردن خود به روی تجارت بین‌المللی و آزادسازی اقتصاد کرد.

در چهار دهه آینده به یک قدرت بزرگ اقتصادی جهانی تبدیل شد. چین در بین بزرگترین اقتصادهای جهان اقتصاد چین در چند دهه گذشته به یکی از بزرگترین و قدرتمندترین اقتصادهای جهان تبدیل شده است.

تولید ناخالص داخلی چین با توجه به تولید صنعتی و صادرات تولیدی، در واقع بزرگترین تولید ناخالص داخلی چین از نظر برابری برابری قدرت خرید (PPP) است. علیرغم این رشد، اقتصاد چین به شدت تحت کنترل دولت این کشور است، جایی که اتهامات فساد، معاملات ناعادلانه و داده های جعلی وجود دارد.

تولید نیمی از فولاد جهان در چین مانند بسیاری از کشورهایی که به دنبال توسعه اقتصاد خود هستند، اولین گام چین ایجاد صنعت سنگین خود بود.

امروزه چین پیشرو در صنعت تولید است و تقریبا نیمی از فولاد جهان را تولید می کند. صنعت معدن چین زغال سنگ، سنگ آهن، نمک، نفت، گاز و طلا استخراج می کند. برای کاهش وابستگی چین به زغال سنگ، این کشور به سمت منابع تجدیدپذیر بیشتر حرکت می کند و قصد دارد مصرف گاز طبیعی خود را در سال های آینده افزایش دهد.

چین همچنین دارای ذخایر متعدد نفت و همچنین ذخایر گاز طبیعی است که هنوز به طور کامل اکتشاف نشده است. این کشور همچنین کاندیدای خوبی برای تولید برق آبی است و در سال ۲۰۱۲، سد سه دره تکمیل شد و در حال حاضر تولیدکننده بزرگ برق برای شهرهای جنوبی چین از جمله شانگهای است.

اکثر امریکایی ها می دانند که چین یک نیروگاه تولیدی است. علاوه بر بخش بزرگ تولید نساجی، این اقتصاد همچنین ماشین آلات، سیمان، فرآوری مواد غذایی، وسایل حمل و نقل (قطار، هواپیما، و اتومبیل)، کالاهای مصرفی و الکترونیک را نیز تامین می کند.

چین پیشرو در صنعت آی تی و تولید موتر چین نه تنها شرکت‌های داخلی زیادی دارد که سخت‌افزار و نرم‌افزار تولید می‌کنند، بلکه این کشور مونتاژکننده پیشرو لوازم الکترونیکی خارجی است.

صنعت نرم افزار و فناوری اطلاعات چین از می ۲۰۲۱ تا مه ۲۰۲۲ ۱۰٫۸ درصد رشد کرد و درآمدی تقریباً ۴۱۵ میلیارد دالری در سه ماهه اول ایجاد کرد. به طور مشابه، چین در کارخانه هایی که متعلق به شرکت های داخلی و خارجی هستند، خودرو تولید می کند.

با این حال، اکثر موترها در داخل کشور خریداری می شوند. این کشور تا اواخر سال ۲۰۲۲ دارای ۳۱۸ میلیون خودرو بود. اکثر موترهای تولید شده توسط شرکت های چینی به آفریقا، امریکای جنوبی، خاورمیانه یا روسیه صادر می‌شوند.

به دلیل روش‌های توزیع و فروش منحصربه‌فرد چین، نمایندگی‌های خودرو و فروشندگان سود بالایی در فروش هر خودرو کسب می‌کنند. چین تولید‌کننده بزرگ دارو صنعت داروسازی چین مانند سایر نقاط چین با سرعت زیادی در حال رشد است.

شرکت های داخلی در چین اکثریت بازار را تشکیل می دهند، اما شرکت های بین المللی مانند Pfizer (PFE)، GlaxoSmithKline (GSK)، Novartis (NVS) و AstraZeneca (AZN) نیز حضور دارند. با اصلاح و تنظیم صنعت داروسازی توسط چین، از جمله با افزایش دسترسی OTC و اعمال حق ثبت اختراع ، پتانسیل بالایی برای رشد سرمایه گذاری در این زمینه وجود دارد. مصرف گرایی چینی

در حالی که چین زمانی کشوری با جیره بندی و کمبود کالاهای مصرفی بود، پس از آزادسازی اقتصادی، چین می تواند بهشت ​​مصرف کننده برای کسانی باشد که دارای امکانات و عشق به کالاهای لوکس هستند.

چین خانه برخی از بزرگترین مراکز خرید در جهان است و علاوه بر عمده فروشی ، خرده فروشی ۶٫۱ تریلیون دالر به تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۲ کمک کرده است. علی بابا شرکت هایی مانند علی بابا (BABA) رونق زیادی به خرده فروشی و تجارت الکترونیک داده اند.

روش ترکیبی Alibaba و JD.com در روز مجردها در سال ۲۰۲۱ – یک رویداد خرید سالانه – رکورد فروش ۱۳۹ میلیارد دالری را تنها در یک روز به ثبت رساند. سایر خدماتی که در چین بزرگ هستند عبارتند از حمل و نقل، املاک و مستغلات و ساخت و ساز. نگرانی های اقتصادی چین در حالی که رشد چین در مقطعی غیرقابل توقف به نظر می رسید، شکاف های آشکاری در اقتصاد وجود دارد که حرکت آن را کمی کند کرده است.

هر سال منابع تجدیدناپذیری قابل توجه ای در چین از بین می رود. با توجه به اینکه چین قبلاً به عنوان یک آلوده کننده و انتشار دهنده گازهای گلخانه ای بزرگ در نظر گرفته می شود، افزایش مورد انتظار در استفاده از زغال سنگ نگران کننده است.

 دولت چین فعالانه در تلاش است تا فساد را از بین ببرد تا تجارت در این کشور دوستانه‌تر شود. در نهایت، مشکل بیکاری و تورم در چین وجود دارد که دولت در تلاش حل آن است. 

کشاورزان چینی در قطعات کوچک زمین بسیار مفید هستند و در یک بازار کارآمد، بیکار خواهند بود. اگرچه تورم در جون ۲۰۲۲ ۲٫۵ درصد قابل کنترل بود، در ۲۰ سال گذشته نرخ تورم بسیار متفاوت بوده است، که برای مشاغلی که مایل به سرمایه گذاری در کشور هستند، نگرانی ایجاد کرده است.

بیشترین سهم در تولید ناخالص داخلی چین چیست؟ بخش خدمات بیشترین سهم را در تولید ناخالص داخلی چین دارد و ۵۲٫۸ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را در سال ۲۰۲۲ تشکیل می دهد.

ایالات متحده بزرگترین شریک تجاری چین است. در سال ۲۰۲۲، صادرات چین به ایالات متحده ۵۸۲٫۷۶ میلیارد دالر بود. صادرات شماره یک چین چیست؟ بزرگترین صادرات چین ماشین آلات و تجهیزات الکتریکی است که بیش از یک چهارم کل صادرات در سال ۲۰۲۲ را شامل می شود.

قدرت دوم اقتصادی دنیا چین اولین یا دومین اقتصاد بزرگ جهان را دارد، بسته به اینکه به ترتیب به PPP یا GDP نگاه می کنید. تولید صنعتی و صادرات تولیدی نیروهای اصلی محرک اقتصاد هستند. ساخت و سازهای بی رویه در چند سال گذشته در چین انجام شده است.

حتی با داشتن بیشترین جمعیت روی زمین، چین برای یافتن خریدارانی برای املاک و مستغلات در شهرهای خود تلاش کرده است.

اما آخرین دستور کار دولت بر محرک‌هایی برای تقویت مجدد فعالیت‌های اقتصادی متمرکز است و اگر این امر محقق شود، کشور ممکن است هنوز فضای قابل توجهی برای رشد داشته باشد.