دوشنبه, ۲۸ جوزا ۱۴۰۳

در راستای همگرایی منطقه‌ای

ننن

جنون نتانیاهو فلسطین را به هدف می رساند

30 May 2024

به نظر می‌رسد حملۀ اکتبر حماس به اسرائیل و در نتیجۀ آن یورش مرگبار نتانیاهو به غزه، معادله را به سود فلسطین رقم زده است.
به دلیل قتل عام ۳۶۲۴۲ نفر در غزه، وجهۀ بین‌المللی اسرائیل و متحدانش به‌شدت صدمه دیده است. کشورها یکی پی دیگر فلسطین را به رسمیت می‌شناسد. شمار کشورهایی‌که دولت مستقل فلسطین را به‌رسمیت شناخته به بیش از ۱۴۵ کشور افزایش یافته است. اسلونی امروز فلسطین را به رسمیت شناخت. ناروی، اسپانیا و ایرلند ۲۸ می پرچم فلسطین را به اهتزاز در آوردند. از ۲۷ عضو اتحادیه اروپا، سویدن، قبرس، مجارستان، جمهوری چک، پولند، اسلواکی، رومانیا و بلغارستان قبلا کشور فلسطین را به رسمیت شناخته‌ بودند. مالت هم در مسیر به رسمیت‌شناسی فلسطین پیش می‌رود. اسرائیل که میدان را باخته است، پی‌هم اعلامیه صادر می‌کند و تصمیم کشورها دربارۀ به رسمیت‌شناسی فلسطین را محکوم می‌کند.
به دلیل، خودخواهی و جنوب نخست‌وزیر نتانیاهو، اسرائیل در سطح بین‌المللی به یک کشور منزوی و منفور تبدیل شده است. اگر اسرائیل به دور از احساسات با عقلانیت و تدبیر به حملۀ تروریستی حماس واکنش نشان می‌داد، فضا طور دیگری رقم می‌خورد. هرچه نتانیاهو به کشتار و خون‌ریزی در غزه ادامه بدهد، به همان میزان اسرائیل منزوی‌تر و منفورتر می‌شود و فلسطین جایگاه از دست رفته‌اش را اعاده می‌کند