دوشنبه, ۲۸ جوزا ۱۴۰۳

در راستای همگرایی منطقه‌ای

plas

فلسطین ابراز امیدواری کرد اروپا آنان را به رسمیت بشناسد

27 May 2024

نخست‌وزیر فلسطین روز یکشنبه ابراز امیدواری کرد که به رسمیت‌شناختن فلسطین توسط هسپانیا، ایرلند و ناروی، سایر کشورهای اروپایی را نیز به اقدام مشابه تشویق کند.
محمد مصطفی که برای شرکت در نشستی با کمک‌کنندگان بین‌المللی به بروکسل رفته گفت که این سه کشور به جمع ۱۴۳ کشور دیگر پیوستند که از تلاش فلسطین برای عضویت کامل در سازمان ملل حمایت می‌کنند.
او در یک کنفرانس خبری مشترک با خوزه مانوئل آلبارس، وزیر خارجه هسپانیا در بروکسل گفت: «ما از همه کشورهای اروپایی می‌خواهیم که همین کار را انجام دهند. امیدواریم این اقدام موجب تشویق سایر کشورهای اروپایی شود تا یک گام شجاعانه را بردارند.»
اعضای اتحادیۀ اروپا درباره به رسمیت‌شناسی فلسطین دچار اختلاف نظر است. برخی دیپلمات‌های اتحادیه اروپا گفته‌اند که اکنون زمان مناسبی برای به رسمیت‌شناختن دولت فلسطین نیست.
اما نخست‎وزیر فلسطین گفت که به رسمیت‌شناختن این کشور برای زنده نگه‌داشتن روند صلح حیاتی است.
وزیر خارجه هسپانیا گفت که کشورهای اروپایی دیگر نیز در حال بررسی این موضوع هستند، از جمله اسلوانی که روند به رسمیت شناختن را آغاز کرده است.
هسپانیا، ایرلند و ناروی اعلام کردند که روز سه‌شنبه رسماً دولت فلسطین را به رسمیت خواهند شناخت. آنها با این اقدام در پی توقف حملات اسرائیل به غزه و همچنان احیای مذاکرات صلح هستند که یک دهه پیش متوقف گردیده بود.
اسرائیل برنامۀ به رسمیت شناختن دولت فلسطین را «پاداشی برای تروریسم» خوانده است.