دوشنبه, ۷ میزان ۱۳۹۹

در راستای همگرایی منطقه‌ای

51379226_403

پامپئو: اسرائیل و امارات به ایران به عنوان “خطری بزرگ” می‌نگرند

۱۶ سنبله ۱۳۹۹

وزیر خارجه امریکا امروز، یکشنبه اظهار کرد: امارات اولین کشور عربی است که حق اسرائیل در موجودیتش به عنوان “سرزمین یهود” را به رسمیت شناخت.

مایک پامپئو، وزیر خارجه امریکا در گفت‌وگو با شبکه فاکس نیوز، با اشاره به این‌که امارات با اسرائیل به توافقی به منظور “تشکیل ائتلافی علیه ایران” دست یافت، شنیدن مذاکره بین بنیامین نتانیاهو،‌ نخست وزیر اسرائیل و محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی “لحظه‌ای تاریخی” بود.

او در گفت‌وگو با این شبکه که وزارت خارجه امریکا بخش‌هایی از آن را منتشر کرده توافق صلح اسرائیل و امارات را “تاریخی” توصیف کرد و گفت: کشورهای عربی حق اسرائیل را به عنوان موجودیت “سرزمین یهود” به رسمیت نمی‌شناسند در حالی که باید آن را به رسمیت بشناسند لذا امارات اولین کشوری است که از بیش از دو دهه و نیم در این مسیر گام برداشته است.

وزیر خارجه امریکا ادامه داد: اسرائیل و امارات به ایران به عنوان “خطری بزرگ” می‌نگرند، آن دو به توافق ایجاد روابطی دست یافتند که از طریق آن ائتلافی تشکیل دهند تا اطمینان یابند خطری به خاک امریکا نمی‌رسد و هیچ دولتی در خاورمیانه اذیت نمی‌شود.

پامپئو همچنین ابراز عقیده کرد، رای‌گیری پستی “خطری واقعی” علیه شفافیت انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا در نومبر آینده خواهد بود.

اظهارات او در واقع تکرار همان نگرانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا در خصوص رای‌گیری پستی است.

اسراییل,امارات,ایران,پمپئو