چهارشنبه, ۲۲ ثور ۱۴۰۰

در راستای همگرایی منطقه‌ای

e99733dd28511f6c3374da0dd85253f3_XL

امضای موافقت نامۀ تاریخی در تاشکند/ گام مهم برای وصل آسیای مرکزی و جنوبی

۱۵ دلو ۱۳۹۹

نقشه‌راه و سند برنامه‌ریزی و ساخت راه‌آهن مزارشریف – کابل – پشاور، روز سه شنبه، میان نمایندگان افغانستان، اوزبیکستان و پاکستان در شهر تاشکند، به امضاء رسید.

به گزارش خبرگزاری کشور، وزارت خارجۀ افغانستان اعلام کرد که با ایجاد این خط‌آهن، گام مهمی در راستای اتصال و گسترش همکاریهای منطقه‌یی برداشته شده و رویای مشترک «اتصال آسیای مرکزی با آسیای جنوبی از طریق افغانستان» تحقق خواهد یافت.

محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه، که ریاست مشترک همایش سه شنبه را به عهده داشت، طی سخنرانی‌اش، از میزبانی و تمهیدات عالی نشست سه‌جانبه از سوی اوزبیکستان، قدردانی نموده، این موفقیت مشترک را به معاون صدراعظم اوزبیکستان آقای سردار امورزاکوف تبریک گفت. وزیر امور خارجه همچنان از حضور فعال سازمان‌های بین‌المللی مالی در این نشست و اعلام همکاری آن‌ها سپاسگزاری کرد.

در پیوند به اهمیت این پروژه، آقای اتمر گفت: اتصال و برقراری ارتباط، نه‌تنها به معنای استفاده از امکانات بالقوه برای گسترش تجارت، ترانزیت و سرمایه‌گذاری در جهت رشد اقتصاد و شگوفایی می‌باشد، بلکه به معنای ارتقای ظرفیت‌ها و تقویت پایه‌های همکاری در راستای برقراری صلح، ثبات و تأمین امنیت نیز است. آقای اتمر بیان داشت که عملی‌شدن پروژۀ خط‌آهن سه‌کشور، جزء لاینفک دیدگاه اتصال منطقه‌یی افغانستان است. وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد که تطبیق قوانین سازمان تجارت جهانی در زمینه‌های اتصال منطقه‌یی و پیش‌بینی پالیسی‌های مورد نیاز می‌تواند ما را در برابر چالش‌های احتمالی و رسیدگی به آن‌ها کمک کند.

سردار امورزاکوف، معاون صدر اعظم و وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی جمهوری اوزبیکستان با ایراد بیانیه‌يی، احداث خط‌آهن مزار– کابل–پشاور را یک پروژۀ نهایت مهم و تاریخی در سدهٔ حاضر دانسته، خاطرنشان کرد که تطبیق پروژهٔ یادشده چشم‌انداز پیشرفت اقتصادی در آسیای‌میانه را دگرگون خواهد کرد. آقای امورزاکوف آمادگی همه‌جانبهٔ کشورش را برای تطبیق موفقانهٔ این پروژه اعلام داشت.

مشاور ارشد صدراعظم پاکستان، آقای عبدالرزاق داوود به نمایند‌گی از کشورش، راه‌اندازی نشست سه‌جانبه و امضای نقشهٔ‌راه احداث خط آهن مزار–کابل– پشاور را، راه‌گشای مرزها و افق های جدید در قبال گسترش تجارت ودستیابی به دیدگاه مشترک کشورهای ذینفع در پروژه خوانده گفت: زمان آن فرا رسیده است تا از موقعیت استراتیژیک خود برای گسترش ارتباطات واتصال منطقه استفاده نموده، امکانات و پُتانشیل‌های بالقوۀ مبادلات تجارتی واقتصادی خویش را، به‌کار اندازیم.

در این نشست، نمایندگان شماری از سازمان‌ها و مؤسسات بین‌المللی مالی به‌شمول بانک توسعهٔ اسلامی، بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا، بانک اروپایی توسعه و بازسازی، بانک توسعهٔ آسیایی، بانک جهانی، بانک سرمایه‌گذاری اروپا، و سفیر امریکا در اوزبیکستان نیز سخنرانی نموده و در پیوند به تمویل و حمایت از پروژهٔ خط‌آهن مزار– کابل–پشاور، اعلام آمادگی کردند.

آسیای جنوبی,آسیای مرکزی,اتمر,ازبکستان,پاکستان,خط آهن