سه شنبه, ۴ ثور ۱۴۰۳

در راستای همگرایی منطقه‌ای

1c65b785-8ed6-4c91-b45a-00414da26417

انقره: نشست ترکیه جایگزین نه، بل مکملِ روند صلح دوحه خواهد بود

14 March 2021

حنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان و مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در یک تماس تیلفونی در مورد گسترش روابط دوجانبه، تقویت تماس‌ها و همکاری‌های چندجانبه، برگزاری نشست کشورهای قلب‌ آسیا-پروسه استانبول در دوشنبه در اواخر ماه مارچ، و همچنان برگزاری دور بعدی گفتگوهای صلح افغانستان به میزبانی ترکیه، صحبت و گفتگو کردند.

آقای اتمر آمادگی ترکیه را به عنوان دوست ارزشمند و قابل‌ اعتماد برای میزبانی دور بعدی گفتگوهای صلح افغانستان ستایش کرد و بر افزایش تماس‌ها و مشورت‌ها در مورد اهداف، دستور کار، شرکت‌کنندگان، و نتایج این نشست تأکید کرد.

آقای اتمر گفت که انتظار می‌رود نشست ترکیه گامی به جلو در راستای تامین آتش‌بس و دستیابی به راه حل سیاسی مطابق به خواست و ارادهٔ مردم افغانستان باشد. آقای اتمر، برگزاری نشست کشورهای قلب‌آسیا – پروسه استانبول در دوشنبه را فرصت خوبی برای مشورت‌ها و آمادگی‌های بیشتر برای دور بعدی گفتگوهای صلح خواند.

وزیر خارجه ترکیه پیرامون سفر اخیرش به دوحه و ملاقاتش با وزرای خارجه قطر و روسیه در مورد روند صلح افغانستان صحبت نموده افزود که نشست ترکیه جایگزین نه، بل مکملِ روند صلح دوحه خواهد بود. آقای چاووش اوغلو گفت که اکثر طرف‌های ذیدخل برای شرکت در کنفرانس ترکیه ابراز آمادگی نموده اند. جانب ترکیه همچنان آمادگی‌اش را برای شرکت در نشست‌های سه‌جانبه افغانستان و ترکیه با کشورهای ایران و پاکستان ابراز داشت.

اتمر,افغانستنا,ترکیه,صلح,طالبان,قطر