یکشنبه, ۲۵ میزان ۱۴۰۰

در راستای همگرایی منطقه‌ای

3027861

ایران: جریانی را که بخواهد با جنگ در افغانستان به حاکمیت برسد به رسمیت نمی‌شناسیم

۰۸ دلو ۱۳۹۹

ملا عبدالغنی برادر معاون دفتر سیاسی طالبان در سفرش به تهران با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

بربنیاد گزارش رسانه‌های ایرانی، در این دیدار، شمخانی تصریح کرد: امریکا به دنبال صلح و امنیت در افغانستان نیست؛ راهبرد امریکا  تدوام جنگ و خون ریزی میان طیف‌های مختلف افغانستان است.

شمخانی گفت: امریکا نمایش مذاکرات صلح را با هدف ایجاد بن بست در مذاکرات میان طرف‌های مختلف افغانستان دنبال می کند تا آنها  را مقصر ناامنی و بی ثباتی نشان دهند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچگاه جریانی را که بخواهد با جنگ در افغانستان به حاکمیت برسد به رسمیت نخواهد شناخت بر ضرورت مشارکت همه اقوام در تعیین سرنوشت افغانستان در روندی کاملا مسالمت آمیز تاکید کرد.

شمخانی امنیت افغانستان به ویژه در ولایت‌‌های هم مرز با ایران را امری غیر قابل اغماض دانست و بر همکاری طالبان با دولت افغانستان برای مبارزه با هرگونه ناامنی و مقابله با تحرکات داعش تاکید کرد.

در این دیدار ملا عبدالغنی برادر نیز با ارائه گزارشی از روند مذاکرات صلح در افغانستان و با اشاره به بد عهدی های ترامپ در اجرای توافقنامه صلح تصریح کرد ما به امریکا اعتماد نداریم و با هر جریانی که مزدور امریکا باشد می‌جنگیم.

وی گفت: ما معتقدیم که در آینده افغانستان همه اقوام و طوایف باید مشارکت داشته و ایفای نقش نمایند.

ملا عبدالغنی برادر، حفظ امنیت مرزهای افغانستان و ایران را مورد تاکید قرار داد و آمادگی طالبان را برای همکاری در این زمینه اعلام کرد.

ایران,سفر تهران,شمخانی,طالبان,ملا برادر