دوشنبه, ۲۸ جوزا ۱۴۰۳

در راستای همگرایی منطقه‌ای

he

حکمتیار: هدف نشست دوحه تعیین لخضر ابراهیمی و بنین سیوان دیگر است

27 May 2024

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی می‌گوید که نشست سوم دوحه تکرار ناکامی نشست بن دربارۀ افغانستان است. او در پیامی گفت که امریکا در پی استخدام یک لخضر ابراهیمی و بنین سیوان دیگر است. لحضر ابراهیمی و بنین سیوان نمایندگان سابق سازمان ملل متحد برای افغانستان است.
به گزارش کشورنیوز، بینون سیوان، نماینده سابق ملل متحد در امور افغانستان و پاکستان در سال‌های ۱۹۹۰ میان دولت داکتر نجیب الله و مجاهدین برای صلح میانجی‌گری می‌کرد.
لخضر ابراهیمی نماینده سازمان ملل در فصل جدید سیاسی در افغانستان در سال ۲۰۰۱ و در کنفرانس تاریخی بن بود.
حکمتیار با نشست سوم دوحه مخالفت کرد و گفت: «نشست سوم دوحه تکرار تجربه ناکام بن است و هدف آن انتخاب بنین سیوان و اخضر ابراهیمی دیگر است که فرد مورد علاقه امریکا خواهد بود و ماموریتش هماهنگی بین کشورهایی است که در حوادث افغانستان دست دارند. همه اتفاق نظر دارند که بحران افغانستان بدون ایجاد یک دولت فراگیر حل نمی‌شود.»
اما حکمتیار گفت که هدف از حکومت همه شمول چیزی است که در بن شاهد بودیم. او نمایندگان جریان‌های شرکت کننده در بن را روسی، ایرانی، امریکایی، پاکستان و بریتانیا خواند و گفت که نشست نشست بن آغاز خون ریزی در کشور بود.
نشست سوم دوحه در پایان ماه بعدی در قطر برگزار خواهد شد.
طالبان برای شرکت در نشست سوم دوحه چند شرط گذاشته‌اند. یکی از شروط طالبان این است که کرسی افغانستان در سازمان ملل به آن‌ها واگذار شود. طالبان همچنان گفته‌اند که دربارۀ ترکیب، آجندا و هیأت نشست با آنها مشورت صورت گیرد. طالبان گفته اند که تعیین هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان از دستور کار نشست دوحه خارج شود.
منابع به افغانستان انترنشنال گفته‌اند که طالبان از قطر و سازمان ملل متحد خواسته اندک ه در سومین نشست دوحه نباید روی تشکیل حکومت همه‌شمول، بازگشایی مکاتب و دانشگاه‌ها به روی دختران و کار زنان در نهادهای دولتی بحث شود.
به گفتۀ منابع، در نشست سوم دوحه باید روی تأمین امنیت سرتاسری، پیشرفت‌ها در مبارزه با مواد مخدر و مبارزه با جریان‌های تروریستی، به ویژه داعش، بحث شود.