سه شنبه, ۶ عقرب ۱۳۹۹

در راستای همگرایی منطقه‌ای

US Special Representative for Afghanistan Reconciliation Zalmay Khalilzad (R) speaks with Asila Wardak (C), a member of Afghanistan High Peace Council that is part of the peace and reintegration program to speak to members of the Taliban, during the Intra Afghan Dialogue talks in the Qatari capital Doha on July 8, 2019. - Dozens of powerful Afghans met with a Taliban delegation on July 8, amid separate talks between the US and the insurgents seeking to end 18 years of war. The separate intra-Afghan talks are attended by around 60 delegates, including political figures, women and other Afghan stakeholders. (Photo by KARIM JAAFAR / AFP)        (Photo credit should read KARIM JAAFAR/AFP/Getty Images)

خلیل‌زاد: حکومت و طالبان خواهان مذاکرۀ بدون میانجی هستند

۰۵ میزان ۱۳۹۹

فرستاده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان مذاکرات بین‌الافغانی را “فرصت تاریخی” خواند که می تواند هم به چهار دهه نزاع در این کشور و هم به طولانی ترین جنگ تاریخ امریکا پایان دهد.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در فرآیند آشتی و صلح افغانستان در اظهاراتی در یک مراسم برگزار شده از سوی انستیتوت صلح امریکا تاکید کرد، مذاکراتی که در جریان است “قلب فرآیند صلح افغانستان” است.

او عنوان کرد: مهم است که کاملاً به ابعاد مهم این زمان آگاه باشیم و اهمیت تاریخی آن را به رسمیت بشناسیم.

او با در پیش گرفتن خوش بینی محتاطانه عنوان کرد، امید وجود دارد اما در عین حال مسیری طولانی نیز در پیش است و مسائل پرمناقشه زیادی طی آن باید مورد مذاکره قرار بگیرند.

این مسئول امریکایی بیان داشت، برای مردم افغانستان هزینه عدم حرکت به جلو بیش از حد زیاد خواهد بود و آنها بعد از چند دهه تحمل رنج خشونت و نزاع آنها آرزوی صلح را داشته و از طرق زیادی آن را ابراز می کنند.

خلیلزاد در سخنرانی اینترنتی خود به این مراسم اظهار کرد: این اقدام کلیدی عاملیت را به افغانها سپرده که تنها راه موفقیت فرآیند صلح است.

خلیلزاد با اشاره به اینکه امریکا به دنبال تعامل هم با طالبان و هم با دولت افغانستان به موازات هم است تاکید کرد: این بر پایه این فرض است که هیچ راه بادوامی که به پیروزی نظامی منجر شود وجود ندارد.

به گفته خلیلزاد، توافقی که چند وقت پیش در ماه فبروری بین طالبان و امریکا منعقد شد و همچنین مذاکرات مستقیم افغانها ” در را به روی اینکه دو طرف برای اصلاح تاریخ نزد با یکدیگر پشت یک میز بنشینند باز کرده است.”

او به شکست افغانها در گذشته در غنیمت شمردن فرصت برای برقرار کردن صلح بعد خروج نیروهای شوروی سابق در اواخر دهه ۱۹۸۰ از کشورشان اشاره کرد. او تصریح کرد، آن شانس از دست رفته “امروز مسئولیت رهبران افغانستان را بیشتر می کند.”

فرستاده ویژه امریکا همچنین عنوان کرد: حضور نظامی داشتن در افغانستان خودش یک هدف نیست بلکه واشنگتن باید اطمینان حاصل کند که “هیچ تهدید تروریستی علیه امریکا در خاک افغانستان وجود نداشته باشد.

خلیلزاد همچنین گفت، امریکا معتقد است یک افغانستان با ثباتی که هم در داخل و هم با همسایگانش در صلح باشد تنها یک اولویت برای افغانستان نیست بلکه به نفع امریکا، به نفع منطقه و به نفع جامعه بین المللی است.

وی با اشاره به مثبت بودن روند مذاکرات افغانستان گفت که دو طرف درگیر در افغانستان خواهان مذاکره بدون میانجی بین المللی هستند.

این مسئول گفت: تاکنون شاخص های مثبتی وجود دارد و دو طرف دنبال مذاکره بدون وجود میانجی بین المللی هستند.

امریکا,خلیلزاد,طالبان,قطر,مذاکرات بین الافغانی,نماینده ویژه امریکا