سه شنبه, ۶ عقرب ۱۳۹۹

در راستای همگرایی منطقه‌ای

121196759_1542119002658884_225596258946298100_o

دانش: ادعای جهاد طالبان مسخره است

۱۹ میزان ۱۳۹۹

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری می‌گوید ادعای جهاد از سوی گروه طالبان، بعد از توافق این گروه با امریکا، بیش از هر زمان دیگر پوچ و بی معنا شده است.

او امروز در مراسم افتتاح تالار کنفرانس‌های اداره لوی سارنوالی گفت که ادعای جهاد گروه طالبان در سال‌های گذشته غیر واقعی و یک توجیه برای ادامه جنگ و خشونت بود، اما اکنون این ادعا بسیار مسخره تر از گذشته است و منطق آن پایان یافته است.

آقای دانش گفت که ادعای جهاد علیه مسلمانان و جامعه اسلامی بی‌خبری مطلق از شریعت و نقض صریح احکام قرآن و سنت پیامبر است.

وی پرسش های مهمی را متوجه طالبان کرد و گفت که آیا کشتن مسلمانان، انفجار و انتحار در مساجد و اماکن مذهبی، اختطاف و راهگیری مردم عادی و تخریب سرک‌ها و جاده‌ها جهاد است؟ آیا مردم مسلمان افغانستان همگی گویا کافر و مرتد شده اند که باید علیه آنان جهاد کرد؟ آیا این ادعا منطق شرعی دارد که جنگ علیه خارجی ها (و به ادعای طالبان کفار) متوقف اما جنگ علیه سربازان مسلمان ما مجاز و مشروع باشد؟

دانش گفت که نپذیرفتن آتش‌بس پس از توافق این گروه با ایالات متحده و جنگ علیه مردم افغانستان نیز سرپیچی از شریعت است و بر اساس احکام آیات قرآن مبنی بر ضرورت و وجوب صلح میان مسلمانان، گروه طالبان یک گروه  یاغی و باغی شمرده می‌شود.

وی با اشاره به اختلاف نظر بر سر طرزالعمل مذاکرات صلح میان هیأت دولت جمهوری اسلامی افغانستان و هیأت گروه طالبان گفت که «هیأت طالبان اصرار دارد که موافقتنامه بین امریکا و طالبان مبنا و مرجع همه چیز باشد در حالی که ما پیشنهاد کرده‌ایم که مبنای همه چیز قرآن و سنت یا شریعت باشد و طالبان اکنون برای قدرت، از شریعت هم شانه خالی می‌کنند.»

معاون رئیس جمهور افزود که گروه طالبان همه چیز را با دید تبعیض می‌نگرند و هیأت مذاکره کننده این گروه نیز نسبت به زنان، پیروان مذاهب اسلامی و اقلیت‌ها برخورد تبعیض آمیز دارد که این نوع برخورد نیز مخالف صریح آموزه‌های دینی و ارزش‌های ملی و وطنی ما است.

وی افزود که افغانستان به برکت نظام جمهوری و دموکراسی، یک جامعه چند صدایی و متکثر است و نظام جمهوریت هم در جنگ و هم در صلح، از منطق برتر برخودار است.

معاون رئیس جمهور نظام جمهوریت را به خانه همه مردم افغانستان تشبیه کرد و گفت که همه باید تلاش کنیم که از این نظام حمایت کنیم و با تأمین صلح طالبان را نیز زیر چتر جمهوریت بیاوریم.

دانش در بخش دیگر از سخنان خود گفت که گاهی شماری از افراد نظام عدلی و قضایی افغانستان و نظام نام نهاد عدلی و قضایی طالبان را مقایسه می‌کنند که یک مقایسه غیر منصفانه است و افزود که نظام عدلی و قضایی افغانستان یک نظام مبتنی بر قانون و عادلانه است در حالی که محاکم گروه طالبان مبتنی بر هیچ قانونی نیست و افراد را صرف به جرم داشتن تعلق به یک گروه خاص و یا دولتی بودن، محکمه صحرایی می‌کنند و حتی به قتل می رسانند.

معاون رییس جمهور در سخنرانی امروز خود به پیشرفت‌ها و دستاوردهای نظام عدلی و قضایی کشور نیز اشاره کرد و گفت که نظام عدلی و قضایی افغانستان در دو دهه اخیر، متحول شده و ظرفیت علمی و مسلکی در این زمینه افزایش یافته است.

 

جمهوریت,دانش,صلح,طالبان,معاون رییس جمهور