پنج شنبه, ۱ حمل ۱۳۹۸
russian-ambassador-to-afghanistan_650x400_71461598527

روسیه: توافق امریکا با طالبان باید مورد قبول همسایه‌های افغانستان باشد

۲۱ حوت ۱۳۹۷

سفیر روسیه در کابل می‌گوید که اگر نماینده‌گان امریکا و طالبان به توافقی دست یابند، این توافق باید برای تمام افغان‌ها و کشورهای منطقه پذیرفتنی باشد.

الکساندر مانتیسکی، سفیر روسیه در کابل می‌گوید که مسکو از گفت‌وگوهای صلح افغانستان در قطر پشتیبانی می‌کند، اما از این که این گفت‌وگوها به گونه پنهانی ادامه دارند، نگران است.

سفیر روسیه در حالی نگرانی کشورش را ابراز می‌کند که گفت‌و‌‌گوهای میان نماینده‌گان طالبان و ایالات متحد امریکا در دوحه وارد هفدهمین روز شده‌اند.

مانتیسکی می‌گوید که مسکو از این گفت‌وگوها پشتیبانی می‌کند و در باره صلح افغانستان با پاکستان نیز گفت‌وگو دارد؛ اما به گفته این دیپلومات روس، این گفت‌وگوها باید شفاف باشند.

الکساندر مانتیسکی، سفیر روسیه در کابل، گفت: «ما از روشن نبودن نتایج این گفت‌وگوها نگران استیم. اگر در این گفت‌وگوها توافقی به دست می‌آید، باید برای تمامی افغان‌ها و نیز برای کشورهای همسایه افغانستان پذیرفتنی باشد.»

در همین حال منابع نزدیک به طالبان سری بودن این گفت‌وگوها را مهم می‌دانند و می‌گویند که در حال حاضر نماینده‌گان طالبان و امریکا در بارۀ جزییات تعریف سفارت امریکا در کابل، تعریف هراس‌افگنی و چگونه‌گی پیمان ناتو با افغانستان، در حال رایزنی استند.

همزمان با این جیمز دابنز،  فرستاده پیشین امریکا برای افغانستان و پاکستان می‌گوید که طالبان در باره صلح با مخالفان افغان این گروه نه، بل تا کنون به گفت‌وگو درباره ترتیبات خروج امریکا از افغانستان تمایل بسته‌اند.

وی می‌گوید که گفت‌وگوها میان افغان‌ها احتمال دارد سه سال را در بر بگیرد.

جیمز دابنز، فرستاده ویژه پیشین امریکا برای افغانستان و پاکستان، گفت: «در صورت خروج کامل، القاعده، داعش و گروه‌های تندرو دیگر جای پا و زمان بیشتر خواهند یافت و حمله‌های بسیار غیرقابل پیشبنی را سازماندهی خواهند کرد و در نهایت ایالات متحده ناگذیر خواهد شد تا عملیات‌های ضد هراس‌افگنی را در شرایط دُشوارتر راه اندازی نماید.»

برخی منابع از توافق طالبان با امریکا خبرداده اند.

روسیه، صلح افغانستان، طالبان، مذاکرات دوحه، همسایه های افغانستان