دوشنبه, ۲۸ جوزا ۱۴۰۳

در راستای همگرایی منطقه‌ای

۱۹۰۲۹۵۹۳۱_۱۹۰۲۹۲۹۵۳-۴۳۴a4630f15b42d294317df6c63be286_t800

روسیه طالبان را از لیست سیاه حذف می‌کند

27 May 2024

روسیه گفته که طالبان را از لیست سیاه حذف می‌کند. سرگی لاوروف وزیر خارجۀ روسیه گفت که روسیه باید از تصمیم اخیر قزاقستان برای حذف طالبان از لیست تروریستی پیروی کند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه امروز دوشنبه در سخنانی اعلام کرد: طالبان قدرت واقعی در افغانستان است؛ این کشور برای ما حائز اهمیت است.

وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد که ابتکار عمل برای حذف طالبان از لیست سازمان های ممنوعه نشان دهنده آگاهی از واقعیت است.

به گزارش آژانس فرانس پرس، سرگئی لاوروف اضافه کرد: قزاقستان اخیراً این تصمیم را گرفته است؛ ما نیز می خواهیم آنها را از لیست سازمان های تروریستی حذف کنیم.

قزاقستان در پایان سال ۲۰۲۳ طالبان را از فهرست سازمان های ممنوعه حذف کرد.

سرگئی لاوروف گفت که تصمیم روسیه در مورد به رسمیت شناختن واقعیت‌های میدانی است.

لاوروف در ادامه افزود: «آنها قدرت واقعی هستند. ما نسبت به افغانستان بی‌تفاوت نیستیم. و مهمتر از همه متحدان ما در آسیای مرکزی بی تفاوت نیستند.»

پیشتر، نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان گفت که پیشنهاد حذف نام طالبان از فهرست سازمان‌های ممنوعه در روسیه برای تصمیم‌گیری نهایی به ولادیمیر پوتین ابلاغ شده است. ضمیر کابلوف گفت درباره طالبان هنوز مسایلی وجود دارد و پس از حل آن تصمیم گرفته خواهد شد.

 ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان به تاس گفته وزارت‌های عدلیه و امور خارجه روسیه به رئیس جمهور پوتین ابلاغ کردند که می‌تواند طالبان را از فهرست سازمان‌های ممنوعه خارج کند.

کابلوف گفت امکان به رسمیت‌شناختن دولت طالبان از سوی روسیه، اکنون بسیار محتمل‌تر از زمانی است که طالبان تازه به قدرت رسیده بود.

طالبان در روسیه به عنوان یک جریان تروریستی شناخته می‌شود. هرچند دو طرف روابط بسیار نزدیکی دارند. مسکو هر از چندگاهی طالبان را به نشست‌هایی در روسیه دعوت می‌کند. طالبان هم گفته‌اند که متمایل به همکاری با روسیه هستند.