جمعه, ۲۹ سرطان ۱۴۰۳

در راستای همگرایی منطقه‌ای

بحران سیاسی

سازمان شانگهای: طالبان به دلیل انشعاب درونی توانایی کنترل وضعیت را ندارند

09 November 2022

رییس مرکز مبارزه با تروریسم کشورهای مستقل مشترک المنافع گفت: بدتر شدن وضعیت در افغانستان، خطر بی ثباتی اوضاع در کل منطقه به خصوص آسیای مرکزی را افزایش می‌دهد.

به گزارش کشور نیوز به نقل از ایرنا، یوگنی سیسویف، در هشتمین کنفرانس بین المللی علمی و عملی ساختار منطقه‌ای ضد تروریسم سازمان همکاری شانگهای (RATS SCO) با عنوان «امنیت مدرن: چالش‌ها و راه حل ها» که در تاشکند برگزار شد، ضمن اعلام این مطلب تصریح کرد که احتمال سرایت بی ثباتی از افغانستان به کشورهای حوزه کشورهای مشترک المنافع (CIS) و  سازمان همکاری شانگهای (SCO) نیز وجود دارد.

وی گفت: وضعیت اقتصادی-اجتماعی رو به وخامت، خروج انبوه افغان‌ها به خارج از کشور، تضادهای قومی فزاینده، افزایش جنایات فرامرزی و قاچاق مواد مخدر، خطر بی ثبات کردن اوضاع در منطقه آسیای مرکزی را چند برابر می‌کند.

سیسویف با اشاره به ارزیابی‌های معتبر کارشناسی خاطرنشان کرد: اگر حگومت طالبان نتواند کشور را به طور مؤثر اداره کند، بخش قابل توجهی از افغانستان درگیر جنگ خواهد شد و در کنترل جهادی‌های محلی و سازمان های تروریستی بین المللی قرار خواهد گرفت.

 رییس مرکز مبارزه با تروریسم کشورهای مستقل مشترک المنافع افزود: در این راستا، احتمال صدور بی ثباتی به فضای مشترک المنافع و سازمان همکاری شانگهای نیز زیاد است.

رییس مرکز مبارزه با تروریسم کشورهای مشترک المنافع اظهار داشت که توانایی طالبان برای کنترل اوضاع در افغانستان در آینده قابل پیش بینی به دلیل انشعاب در خود جنبش بسیار محدود است.

 سیسویف خاطرنشان کرد که غرب با استفاده از اهرم های فشار سیاسی و اقتصادی به ایجاد شرایط برای تقویت شاخه ستیزه جوی جنبش – شبکه حقانی (گروه تروریستی ممنوع در روسیه) ادامه می دهد.

آسیای مرکی,افغانستان,بی ثباتی در افغانستان,داعش,سازمان شانگهای,شمال افغانستان,طالبان,مرکزی