چهارشنبه, ۱۶ قوس ۱۴۰۱

در راستای همگرایی منطقه‌ای

20221113_090534

سازمان همکاری‌های اسلامی به کابل برگشت

13 November 2022

سازمان همکاری‌های اسلامی امروز رسماً دفترش را در کابل بازگشایی کرد.
امیر خان متقی، وزیر خارجۀ طالبان، سفیران و نمایندگان ترکیه، اندونیزیا، عربستان سعودی، قطر، پاکستان، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد مقیم کابل در مراسم بازگشایی دفتر این سازمان اشتراک کرده بودند.
به گزارش کشورنیوز به نقل از خبرنامۀ وزارت خارجۀ طالبان، يوسف بن محمد الضبيعی، معاون سیاسی سازمان‌ همکاری‌های اسلامی در دیدار با وزیر خارجۀ طالبان گفته است که هدف سفرشان به افغانستان ‏تطبیق تصامیم نشست فوق‌العادهٔ وزرای خارجهٔ سازمان همکاری اسلامی در مورد افغانستان و افتتاح رسمی دفتر این سازمان در کابل است. او گفت که به‌زودی از طریق سازمان‌ همکاری‌های اسلامی کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان آغاز خواهد شد.
وزیر خارجۀ طالبان، از کمک‌های سازمان همکاری‌های اسلامی با مردم افغانستان سپاس‌گزاری نمود و گفت که امارت اسلامی نه تنها یک بار دیگر از فراهم‌ نمودن هر نوع تسهیلات برای کمک‌های بشردوستانه و توسعه‌یی این سازمان اطمینان می‌دهد، بلکه کشورهای عضو سازمان یادشده را به فرصت‌های منافع متقابل از‌ طریق سرمایه‌گذاری در افغانستان نیز دعوت می‌کند.
‏وزارت خارجۀ طالبان گفت که در این‌ نشست روی تأسیس دانشگاه بین‌المللی اسلامی در افغانستان از سوی سازمان همکاری اسلامی و آغاز دوبارهٔ روند انتخاب کابل به‌عنوان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی برای سال ۲۰۲۴ و سایر موضوعات بحث صورت گرفت.

افغانستان,امارت اسلامی,سازمان همکاری اسلامی,طالبان,کابل