پنج شنبه, ۵ جوزا ۱۴۰۱

در راستای همگرایی منطقه‌ای

238852438_4252384821482153_669844167874207336_n

طالبان در پی تشکیل «نظام فراگیر اسلامی»/ شرکت قانونی، ربانی و خلیلی در نظام طالبان

18 August 2021

رهبران افغانستان در کابل و نمایندگان طالبان مذاکرات فشرده را به‌منظور تشکیل حکومت «فراگیر اسلامی و مرکزی» در کابل آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری کشور، حامد کرزی رییس‌جمهور سابق و عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی، با نمایندگان ارشد طالبان از جمله مولوی متقی و انس حقانی دیدار کرده و روی تشکیل نظام جدید اسلامی مذاکره کرده‌اند.

سخنگوی طالبان روز سه‌شنبه در یک نشست خبری در کابل با تأیید این مذاکرات گفت که آن‌ها مذاکرات جدی را به‌منظور تشکیل دولت قوی اسلامی و با مشارکت تمام جناح‌ها آغاز کرده‌اند. او گفت که امارت اسلامی خواهان انحصار قدرت در کابل نیست.

یونس قانونی، از سران جمعیت اسلامی در مصاحبه‌یی گفت که تحریک طالبان نباید اشتباه مجاهدین را در کابل تکرار کند.

او گفت که فرصتی برای برقراری صلح پایدار و سرتاسری در افغانستان به وجود آمده است، استفاده از این فرصت مربوط به طالبان است.

قانونی خاطر نشان ساخت: آن‌ها مذاکرات فشرده‌یی را به‌منظور دست‌یابی به‌یک توافق سیاسی در کابل با جانب پاکستان داشته‌اند.

یکی از منابع گفت که احتمالاً طالبان در ترکیب حکومت آینده نمایندگان احزاب جمعیت، حزب اسلامی، وحدت اسلامی و جنبش اسلامی را شامل سازند.

از یونس قانونی، صلاح الدین ربانی، کریم خلیلی، محمد اسماعیل‌خان، به عنوان چهره‌هایی یاد می‌شود که در حکومت طالبان مشارکت خواهند داشت.

طالبان از مقامات دولتی نیز خواسته‌اند که به کارشان ادامه بدهند. برخی مقامات دولتی فعالیت‌های شان را همانند گذشته ادامه داده‌اند. وحید مجروح سرپرست وزارت صحت عامه و معاون شرکت برشنا، در هماهنگی با مسوولان طالبان، به فعالیت ادامه داده‌اند.

این درحالی است که امرالله صالح معاون ریاست جمهوری پیشین گفته است که پس از کناررفتن و فرار رییس‌جمهور اشرف غنی از کشور، وی طبق قانون اساسی سرپرست ریاست جمهوری است. صالح از نمایندگی‌های دیپلوماتیک افغانستان خواسته که همانند گذشته به کار ادامه داده و از وی هدایت و دستور گیرند.

سفارت افغانستان در تاجیکستان با تبعیت از سخنان صالح در اقدامی عکس رییس‌جمهور سابق را از دیوار سفارت برداشته و گفته که پس از این امرالله صالح هدایت خواهندگرفت. سفارت افغانستان اشرف غنی را متهم کرد که بیشتر از ۱۶۰ میلیون دالر را از کشور بیرون کرده است.

امرالله صالح در کنار احمد مسعود در ولایت پنجشیر مستقر است. او پیش از ترک کابل، هلیکوپترهای ارتش و قوای مسلح و تجهیزات پیشرفته را از کابل به پنجشیر انتقال داده است.