یکشنبه, ۲۵ میزان ۱۴۰۰

در راستای همگرایی منطقه‌ای

201117512_4102071956554308_5490813758389535961_n

عبدالله: به لحاظ ذهنی آمادۀ خروج امریکا نیستیم

۲۶ جوزا ۱۴۰۰

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی امروز (چهارشنبه، ۲۶ جوزا) در نشستی تحت عنوان « تأمین آتش بس و دست‌یافتن به صلح» گفت که برای خروج نیروهای خارجی از کشور آمادگی ذهنی نداریم.

به گزارش خبرگزاری کشور، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افزود که با اعلام خروج نیروهای خارجی از افغانستان وضعیت استثنایی پیش آمد و طالبان از آن استفاده کردند و جنگ را شدت بخشیدند.

عبدالله عبدالله بیان کرد که در قسمت آمادگی‌ها برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان کوتاهی صورت گرفته است. باید مردم افغانستان به لحاظ ذهنی آماده خروج می‌گردیدند.

او دربارۀ وضعیت امنیتی صحبت کرد و گفت که نباید تشویش اضافی به نیروهای امنیتی و دفاعی کشور خلق کنیم.

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی علاوه کرد که برای بیرون رفت از وضعیت کنونی باید این فضا تغییر کند که لازمۀ آن ارایه‌ی دیدگاه واضح به مردم افغانستان، استقامت و وحدت ملی است.

عبدالله عبدالله گفت که سقوط ولسوالی‌ها تنها پیامد نظامی ندارد؛ بلکه به روند کمک‌های بشردوستانه، تأسیسات عام‌المنفعه، زنان، کودکان و مکاتب آسیب جبران‌ناپذیر می‌زند. عبدالله عبدالله گفت که جنگ به شدت جریان دارد؛ ولی طالبان از طریق نظامی پیروز شده نمی‌توانند و نباید فرصت صلح از دست برود. خواست جامعه بین‌المللی و مردم افغانستان تأمین آتش‌بس فوری‌اند.

 آلتا میلر، نماینده سازمان ملل متحد در امور زنان در افغانستان گفت که زنان هدف قرار می‌گیرند تا آن‌ها را خاموش کنند؛ ولی ما برای تأمین آتش‌بس صدا بلند کردیم. باید آتش‌بس مبتنی بر جندر صورت بگیرد.

شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفت که مشارکت معنادار زنان در آتش‌بس و روند صلح بسیار بااهمیت است.  زنان باید در تمامی روند صلح سهم فعال داشته باشند و از تجربه و تخصص آن‌ها کار گرفته شوند.

مته نودسن معاون سیاسی نماینده‌ی ویژه‌ی دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت که نقش زنان در تأمین صلح پایدار مهم است و می‌تواند این پروسه را تقویت کند. سازمان ملل متحد در این زمینه جداً کار می‌کند.

 

افغانستان,امریکا,خروج,شورای مصالحه,صلح,طالبان,عبدالله عبدالله