سه شنبه, ۶ عقرب ۱۳۹۹

در راستای همگرایی منطقه‌ای

imran-khan-2

عمران‌خان: رهبران افغانستان از «فرصت تاریخی» استفاده کنند

۰۵ میزان ۱۳۹۹

نخست وزیر پاکستان با تأکید حل سیاسی بحران افغانستان، گفت که رهبران افغانستان باید از فرصت پیش آمده برای پایان جنگ استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری کشور به نقل از داون، او در در سخنانی ویدیویی‌که در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل، بر تعیین تاریخی به عنوان روز جهانی مبارزه با اسلام‌هراسی تأکید کرد. نخست وزیر پاکستان با تاکید بر لزوم ممنوعیت اقدامات تحریک‌آمیز عامدانه، نفرت‌انگیزی و تحریک به خشونت در جهان، از مجمع عمومی سازمان ملل خواست تاریخی را به عنوان روز جهانی مبارزه با اسلام‌هراسی تعیین کند.

او در ادامه گفت: متاسفم که در این شرایط که جامعه جهانی باید برای مبارزه با ویروس کرونا متحد باشد، نژادپرستی و نفرت مذهبی تحریک شده‌اند.

عمران خان، هند را به حمایت از اسلام‌هراسی و اشغال جامو و کشمیر با “نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت” متهم کرد و گفت: تا زمانی‌که اختلاف بر سر کشمیر حل نشود، هرگز صلحی پایدار در جنوب آسیا برقرار نخواهد شد.

نخست وزیر پاکستان هم‌چنین گفته که کشورش از آتش‌بس در افغانستان حمایت می‌کند، خواهان یک راه حل سیاسی برای بحران افغانستان است و تلاش‌های زیادی در این راستا انجام داده است.

وی گفت که هیچ راه حل نظامی برای بحران افغانستان وجود ندارد و تنها راه حل توافق سیاسی است. توافقی که به گفته او، همه جناح‌های سیاسی در آن شامل باشند.

نخست وزیر پاکستان گفت که او در دو دهه گذشته همواره روی این موضوع تاکید کرده است.

افغانستان بارها پاکستان را به حمایت مالی و نظامی از گروه طالبان متهم کرده، اتهامی که همواره از سوی اسلام‌آباد رد شده است.

عمران خان با اشاره به گفتگوهای صلح افغانستان گفت که پاکستان نقش‌اش را در تسهیل گفتگوها میان امریکا و گروه طالبان به صورت کامل ایفا کرده و حالا که مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شده، بر عهده رهبران افغانستان است که از این فرصت تاریخی استفاده کرده و صلح و امنیت را در افغانستان برقرار سازند.

افغانستان,پاکستان,صلح,عمران خان,مجمع عمومی سازمان ملل