چهارشنبه, ۲۲ ثور ۱۴۰۰

در راستای همگرایی منطقه‌ای

174607549_3867950063281207_6127930878957501009_n

غنی: کسی‌که در صف جمهوریت نمی‌ایستد جایی در دولت ندارد

۲۹ حمل ۱۴۰۰

اشرف‌غنی، رییس‌جمهور افغانستان امروز در مراسم تقدیر از شماری از منسوبان نیروهای امنیتی  در ارگ ریاست جمهوری گفت که از دوسال بدین‌سو برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان آمادگی گرفته‌اند.

در این مراسم، رییس جمهور غنی با اشاره به اعلان خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، گفت که در تاریخ معاصر، اولین بار است که برای افغانستان به همه فرصت مناسب فراهم شده است، ما از دو سال به اینسو آمادگی کامل داریم و بخاطر رفتن آنان، پلان همه جانبه را ترتیب نموده ایم.

او گفت که ما بخاطر حفاظت از خاک خویش، آمادگی کامل داریم، وقت آن رسیده است که حاکمیت ملی افغانستان به گونه کامل تطبیق گردد و افغانستان بیطرفی خود را ثابت سازد.

اشرف غنی گفت که یک صف جمهوریت است و صف دیگر دشمن، آنانی که در صف جمهوریت ایستاده نمی شوند، دیگر برای شان در دولت جای نیست. طالبان بخاطر دوام جنگ، هیچگاه مشروعیت دینی ندارند، اجماع علمای جهان اسلام، جنگ افغانستان را نامشروع خوانده است.

رییس جمهور با اشاره به بازنگری روابط کشورهای منطقه با افغانستان، گفت که امروز، روز تصمیم برای پاکستان است، اگر کشور ما ناامن باشد، آن کشور نیز نا آرام می‌باشد. اگر آسایش ما را می‌خواهند، آنان نیز آسایش خواهند داشت. انتخاب دوستی و دشمنی در دست شما است، در صورتی دوستی، افغانستان آماده است که با افزایش همکاری کشورهای منطقه و جهان، با پاکستان همکاری نماید.

رییس جمهور غنی در اخیر سخنانش گفت که دیدگاه ما حاکمیت، جمهوریت ،مردم سالاری، افغانستان آباد، آزاد و مستقل است؛ اگر طالبان در این چارچوب صلح می کنند، آغوش ما به روی آنان باز است و بدون آن، انتخاب جنگ و دوام آن، بهانۀ طالبان است. ما مردم ترس نه، بلکه دارای اراده محکم هستیم.

افغانستان,صلح,طالبان,غنی