چهارشنبه, ۱۶ قوس ۱۴۰۱

در راستای همگرایی منطقه‌ای

158757709643403300

مقام ایرانی: خروج مسوولانۀ نیروهای خارجی گام ضروری برای تأمین صلح است

25 August 2020

مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه ایران می‌گوید که مشکلات افغانستان راه‌حل نظامی ندارد.

براساس گزارش رسانه‌های ایرانی، سید رسول موسوی مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه ایران امروز (سه‌شنبه) در نشست ویدیو کنفرانسی قلب آسیا – روند استانبول که با حضور مقامات ارشد کشورهای عضو این روند به ریاست تاجیکستان برگزار شد، طی سخنانی با اشاره به نشست قبلی که سال گذشته در استانبول برگزار شد، عنوان کرد: در این مدت تحولات دلگرم کننده‌ای در افغانستان رخ داد که ثابت کرد راه‌حل‌های خوب برای مشکلات بزرگ در دسترس هستند.

وی افزود: رهبران افغانستان توانستند روند انتخاب ریاست جمهوری را به شیوه‌ای مناسب نهایی کنند و این موضوع نشان داد که اختلافات می‌تواند از طریق مذاکرات حل شود.

او عنوان کرد: ایجاد شورای عالی مصالحه ملی در افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله نیز حرکت خیلی مهمی است که مسیر گفت‌وگوهای بین الافغانی را در آینده نزدیک هموار خواهد کرد.

موسوی خاطرنشان کرد: ما از روند صلح توسط افغان‌ها با مشارکت همه گروه‌های افغان شامل طالبان و بدون هرگونه نفوذ و دخالت خارجی حمایت می‌‌کنیم.

این مقام ایرانی گفت: ما خروج مسوولانه نیروهای خارجی از افغانستان را به عنوان گام ضروری به سمت صلح در نظر می‌گیریم.

موسوی طی سخنانی در این نشست بیان کرد: از طالبان دعوت می‌کنیم که به گفت‌وگوی بین الافغانی بپیوندد و گفت‌وگوهای صلح را به عنوان تنها راه رسیدن به راه‌حل سیاسی قابل قبول و اجتناب از خشونت در طی مذاکرات در نظر بگیرد.

وی اظهار داشت: ما آماده کمک به تقویت مذاکرات صلح با استفاده از ظرفیت و توانمندی خود در صورت درخواست مشارکت کنندگان هستیم.

*فعالیت‌های داعش تهدید جدی برای صلح

دستیار وزیر خارجه ایران در بخش دیگری از سخنانش فعالیت‌های داعش در افغانستان را تهدید جدی برای صلح در این کشور و منطقه برشمرد و افزود: جامعه بین‌المللی باید در مقابل این تهدید در حال ظهور متحد شود.

موسوی همچنین اقدام هماهنگ بین‌المللی برای کنترل بیماری کرونا (کووید-۱۹) در افغانستان را ضروری خواند.

وی با بیان اینکه افغانستان در اواخر ماه اکتبر سال جاری به خط آهن سراسری ایران متصل می‌شود، اظهار داشت: اتصال افغانستان به این خط آهن دسترسی این کشور به بازارهای بین‌المللی را فراهم می‌کند.

مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه همچنین به احداث خط آهن چابهار – زاهدان در سال گذشته اشاره کرد و گفت که روند احداث این خط در حال انجام است.

افغانستان,ایران,سیدرسول موسوی,طالبان,نیروهای خارجی