جمعه, ۲۹ سرطان ۱۴۰۳

در راستای همگرایی منطقه‌ای

GQmwhiRWIAA3cY2

نگرانی‌های مشترک اعضای شورای امنیت درباره افغانستان

22 June 2024

اعضای شورای امنیت در جلسه ویژه روز جمعه (۲۱ جون) درباره افغانستان روی چند نکته توافق نظر داشتند:

  1. طالبان با نهادینه‌سازی تبعیض و حذف سیستماتیک زنان از عرصه عمومی، نمی‌توانند انتظار به رسمیت‌شناسی و تعامل سازنده داشته باشند.
  2. بدون مشارکت زنان، گروه‌های سیاسی و قومی و اعضای جامعه مدنی، نشست دوحه به نتیجه نخواهد رسید. سازمان ملل نباید زیر بار طالبان برود و زنان را از روند گفت‌وگوها حذف کند.
  3. تهدیدهای تروریستی از خاک افغانستان افزایش یافته است و طالبان توانایی مقابله با این تهدیدها را ندارند. خطر دست‌یابی گروه‌های تروریستی، به ویژه داعش خراسان، به سلاح‌های برجامانده نیروهای امریکایی در افغانستان وجود دارد.
  4. افغانستان با قحطی و گرسنگی کم‌سابقه روبروست و ۲۶ میلیون نفر به کمک‌های جامعه بین‌المللی وابسته هستند. اقدامات محدودکننده طالبان به پیچیدگی و بحران بشری در افغانستان افزوده است.
  5. تغییرات اقلیمی تهدید بسیار جدی برای افغانستان است. خشکسالی، فرسایش خاک و سیلاب‌ها منجر به بی‌جایی میلیون‌ها تن می‌شود، اقتصاد متکی بر کشاورزی را نابود می‌کند و به نابرابری بیشتر می‌انجامد. تغییرات اقلیمی و پیامدهای آن مخل ثبات و امنیت در افغانستان است و نیازمند اقدام هماهنگ بین‌المللی می‌باشد.
  6. صلح و ثبات در افغانستان مستلزم مشارکت معنادار و مذاکرات همه‌جانبه با همه اقشار جامعه، به ویژه زنان، اعضای جامعه مدنی، رسانه‌ها، دگرباشان و اقلیت‌های قومی و مذهبی است.