جمعه, ۱۱ حوت ۱۴۰۲

در راستای همگرایی منطقه‌ای

First1

وزیر خارجۀ چین: به‌دنبال حوزۀ نفوذ در افغانستان نیستیم

22 January 2023

کین کانگ وزیر خارجه چین در گفت‌وگوی تلفنی با امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان بر ایجاد دولت فراگیر در افغانستان تاکید کرد.

کانگ گفت که کشورش به حسن هم‌جواری، دوستی و همکاری با افغانستان اهمیت زیادی قائل است و به استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی افغانستان احترام می‌گذارد.

وی ضمن تاکید بر اینکه طالبان باید تدابیر قوی را برای تضمین امنیت شهروندان و نهادهای چینی در افغانستان در پیش بگیرد، افزود: پکن نیز همواره به انتخاب‌های مستقل مردم افغانستان، اعتقادات مذهبی و عرف اقوام آن‌ها احترام گذاشته است.

وزیر خارجه چین تاکید کرد که طرف چینی نه در امور داخلی افغانستان مداخله می‌کند و نه به دنبال منافع شخصی یا حوزه نفوذ در افغانستان است.

یانگ خاطر نشان کرد که چین از افغانستان برای ایجاد یک ساختار سیاسی گسترده و فراگیر، پیروی از سیاست‌های داخلی و خارجی معتدل و محتاطانه، مبارزه با انواع نیروهای تروریستی و روابط حسنه با سایر کشورها به‌ویژه همسایگانش حمایت می‌کند.

وزیر امور خارجه چین تصریح کرد که کشورش مایل است برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و زندگی مردم افغانستان، کمک‌های بیشتری ارایه کند.

متقی نیز در این گفت‌وگو با بیان این‌که طرف افغانستان از ایفای نقش مهم‌تر چین در امور بین‌المللی و منطقه‌ای استقبال می‌کند، گفته است که برای تقویت ارتباط و همکاری‌ با چین آمادگی دارد.

متقی همچنین گفت که طالبان اقدامات مؤثری را برای تضمین امنیت چینی‌ها و نهادهای چینی در افغانستان روی دست خواهد گرفت.

این در حالی است که جامعه جهانی برای شناسایی طالبان شروطی از جمله تشکیل دولت فراگیر و احترام به حقوق بشر، حقوق زنان و ارزش‌های جدید را در نظر گرفته و اعلام کرده است که تا این شرایط فراهم نشود رژیم طالبان مشروعیت کسب نخواهد کرد.

افغانستان,چین,طالبان,کشور نیوز,وزیر خارجه چین,وزیر خارجه طالبان