سه شنبه, ۴ قوس ۱۳۹۹

در راستای همگرایی منطقه‌ای

MOSCOW REGION, RUSSIA - OCTOBER 21, 2020: Russia's President Vladimir Putin is seen in his office during a videoconference meeting in which the Russian leader congratulated film director Mikhalkov on his 75th birthday via video link. Alexei Druzhinin/Russian Presidential Press and Information Office/TASS

–осси€. ћосковска€ область. ѕрезидент –‘ ¬ладимир ѕутин во врем€ встречи в режиме видеоконференции с режиссером Ќикитой ћихалковым в день его 75-лети€. јлексей ƒружинин/пресс-служба президента –‘/“ј——

پوتین: خروج نیروهای خارجی از افغانستان خطرناک است

۰۵ عقرب ۱۳۹۹

ولادیمیر پوتین، رویس جمهور روسیه در گفته با کانال تلویزیونی روسیه ۱ گفت: ما حامی حضور نیروهای امریکایی در افغانستان هستیم و پیش از این نیز در حمایت از قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل رای دادیم و هنوز هم معتقدم حضور نیروهای امریکا در افغانستان مغایر با منافع خارجی ما نیست.

به گزارش کشور به نقل از تاس، وی افزود: برعکس زمانیکه اعلام شد امریکایی‌ها برای عقب نشینی نظامی آماده می شوند -بله موضع رسمی ما این است که این امر شاید شرایطی برای آشتی ملی در افغانستان ایجاد کند اما شخصا فکر میکنم این امر ممکن است خطرات زیادی را بوجود آورد.

پوتین گفت: ابتدا باید هزینه زیادی بپردازیم تا ثبات را حفظ کنیم دوما حضور نیروهای امریکا در افغانستان به ثبات در این کشور کمک می کند و خروج آنها خطراتی ایجاد می کند ما مخالف حضور امریکایی ها در انجا نیستیم.

رییس جمهور روسیه اشاره کرد که دو کشور در این رابطه همکاری ویژه دارند. او گفت: ما با امریکایی‌ها به رغم اختلافات بی شمار در این عرصه همکاری داریم و هم اکنون این همکاری در سطح سرویس های ویژه در جریان است. به خصوص در زمینه کاهش تنش در سوریه این همکاری وجود دارد و کار خوبی در سطح عملیاتی و در سطح واحدهای ارتش داریم.

پوتین همچنین به همکاری اطلاعاتی با امریکا اشاره کرد و گفت ما تلاش های آمریکایی ها در افغانستان و اقدامات ضد ترور انها را مد نظر داریم. آنها بارها اطلاعاتی به ما دادند، من از رئیس جمهور ترامپ به دلیل اطلاعاتی که به ما از سوی امریکایی ها داده شد و توانستیم تروریست ها را در روسیه متوقف کنیم متشکرم. در عوض ما نیز کار مشابهی داشتیم و توافقی با رئیس جمهور امریکا برای تبادل اطلاعات داشتیم.

وی افزود: این همکاری ماهیتی دوجانبه دارد و به طور کلی می‌تواند حتی بهتر باشد اما در کل ما از آن راضی هستیم.

 

افغانستان,امریکا,پوتین,خروج نیروها,روسیه,ناتو