جمعه, ۷ میزان ۱۴۰۲

در راستای همگرایی منطقه‌ای

2

سوء استفاده جنسی در میان طالبان

23 November 2022

نقیب سپاهی

نتایج یک گزارش تحقیقی خبرگزاری کشور نشان می‌دهد که حدود ۳۰ درصد افراد زیر سن که در سنگر های طالبان استخدام گردیده مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته اند.

در نخستین روز های تسلط طالبان بر شهر کابل، ندیم اسم مستعار که ۲۱ سال سن دارد با گروهی از افراد مسلح طالب در کوچه‌ای واقع در بهارستان شهر کابل مقابل می‌شود. فرمانده طالب از ندیم می‌پرسد که چرا ریش‌اش را مثل کافرها گذاشته است. ندیم در جواب می‌گوید که ریش‌اش همینگونه است. فرمانده طالب صورت ندیم را لمس می‌کند و برایش می‌گوید “شیرک استی” و سپس برایش پیشنهاد می‌کند که می‌تواند با آنها بپیوندد. ندیم می‌هراسد و جواب مثبت و یا منفی نمی‌دهد. سه روز از ماجرا می‌گذرد و ندیم دوباره با گروه متذکره مواجه می‌شود و فرمانده گروه ندیم را در موتر خود بالا نموده و سپس تهدید می‌کند که اگر با آنها یکجا نشود زندانی‌اش می‌کند. ندیم نا گزیر با آنها یکجا می‌شود و سپس از سوی فرمانده طالب مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرد. حدود سه ماه بعد از این اتفاق، ندیم ماجرا را برای خبرنگار خبرگزاری کشور بازگو می‌کند.

ندیم می‌گوید که بچه‌بازی در میان طالبان یک پدیدۀ عادی است. اکثر سربازان طالبان درگیر بچه‌بازی هستند.

خبرنگار خبرگزاری کشور با همکاری ندیم موفق می‌شوند که با ۴۶ تن از افراد وابسته به گروه طالبان که بین سنین ۱۶ تا ۲۱ سال سن دارند و در سنگر های طالب جنگیده اند مصاحبه انجام دهند.

از میان ۴۶ تن که با آنها مصاحبه صورت گرفته ۱۳ تن آنها به نحوی آزار و اذیت جنسی را تجربه کرده اند.

از این میان ۶ تن که در هنگام آموزش مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته ۳ تن آنها از سوی آموزگاران مدارس و ۳ تن آنها از سوی هم صنفی های شان که سن بزرگ‌تر داشته اند مورد اذیت و آزار جنسی قرار گرفته اند.

از میان ۶ تن که در مدارس مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته اند ۵ تن آنها در سنگرهای طالب به طور مدام مورد استفاده جنسی همسنگران و قومندانان شان قرار گرفته اند.

از میان ۷ تن که در سنگر های طالب از آنها استفاده جنسی صورت گرفته ۵ تن آنها با تهدید فرماندهان طالب با این گروه پوسته و سپس به حیث محافظ خاص این فرماندهان به کار گماشته شده اند که شبانه روز در کنار فرماندهان طالب بوده و همواره مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند.

از میان ۷ تن ۲ تن آنها از سوی همسنگران خویش مورد تجاوز قرار گرفته است.

از میان ۱۶ تن که انگیزه خود از پیوستن به گروه طالبان را جهاد و مبارزه با اشغال میدانند، ۱۰ تن آنها اعضای خانواده های شانرا در نبرد با نیروه های آمریکایی ، آیساف و نیرو های مسلح افغانستان از دست داده اند و به نحوی برای انتقام گرفتن سلاح برداشته اند و ۶ تن دیگر آنها جهاد را یک ‌وجیبه دینی دانسته سلاح برداشته اند.

۱۸ تن از مصاحبه شونده‌گان علت پیوستن شان به گروه طالبان را فقر و بیکاری که دامنگیر آنها بوده بیان داشته اند.

۷ تن که علاقه به قدرت و زور دارند خصومت های قومی و خانوادگی باعث پیوستن آنها به گروه طالبان شده و با استفاده از سلاح طالب رقابت های قومی و قبیله‌ی خویش‌را به پیش برده اند.

۵ تن با تهدید فرماندهان طالب به این گروه پیوسته اند.  این ۵ تن که با تهدید فرماندهان طالب به این گروه پیوسته جوانان خوش سیما و کم سن هستند و اکنون با مسلط شدن طالبان بر افغانستان علاقه‌ی به جدایی از این گروه ندارند.

پیش از این نیز گزارش های متعدد از سوءاستفادۀ جنسی در سنگرهای طالبان وجود داشت.

سال ها پیش بی بی سی به نقل از امنیت ملی افغانستان گفته بود که “یک بمبگذار انتحاری گفته که بمبگذاران انتحاری در جریان آموزش از سوی اعضای ارشد گروه طالبان مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرند.”

امنیت ملی پیشین افغانستان تأکید داشت: “در صفوف گروه طالبان نوجوانان توسط قومندانان آن گروه مورد تجاوز جنسی قرار میگیرند.”

پیشتر روزنامه هشت صبح در گزارشی از رسوایی های جنسی طالبان پرده برداشته است و در قسمتی از این گزارش آمده “حتا برخی از کودکانی که در صفوف این گروه به‌عنوان جنگ‌جو حضور دارند، نیز در مواردی از این‌که بر آن‌ها از سوی فرماندهان‌شان تجاوز جنسی شده است، سخن گفته‌اند. باری یکی از این کودک‌ـ‌جنگ‌جویان، از خود ویدیویی نشر کرد و در مورد تجاوز جنسی بر او سخن گفت. این نشان می‌دهد که فقر جنسی از نیروهای طالبان، متجاوزانی ساخته است که تفنگ دارند و بر سرنوشت مردم مسلط‌اند و هیچ قانونی هم ساحت استفاده از قوه قهریه را برای آن‌ها محدود نمی‌کند. هرچند همه طالبان به این بلاهت گرفتار نیستند، اما دامن رسوایی جنسی این گروه هر روز درازتر می‌شود. رهبران طالبان و آن‌هایی که خود متجاوز جنسی نیستند، نیز به دلیل این‌که اکثراً این تجاوزات مخفی می‌ماند، کاری از پیش نبرده‌اند و نمی‌توانند هم پیش ببرند.”

آی بی تایمز گزارش داده “طالبان صدها پسر نوجوان را به بردگی جنسی گرفته اند و آنها را به پایگاه های نظامی می فرستند تا با خوراندن زهر یا به ضرب گلوله، سربازانی را كه آنها را مورد سوء استفاده قرار می دهند، به قتل برسانند.در واقع این گروه افراطی، از این پسربچه ها هم به عنوان جاسوس و هم به عنوان قاتل استفاده می كنند. ده ها پلیس و سرباز طی چند ماه اخیر بدین ترتیب به قتل رسیده اند”

واشنگتن اگزمینر رسانه‌ آمریکایی در تازه ترین مقاله خود فاش کرده که فرمانده طالبان از پسربچه های نوجوان سوی استفاده جنسی می‌کنند، در مقاله این رسانه آمده که هرکدام از فرماندهان طالبان تا ۵ پسر نوجوان را با خود نگهداری می‌کنند و از آنان بهره جنسی می‌برند.این رسانه به نقل از منابع خود نوشته است که طالبان پسران جوان را به دفتر ها و پاسگاه های خود می‌برند و آنان را به حیث محافظ به کار می‌گیرند و آنان را در مجالس عیش و عشرت خود می رقصانند و نیز بهره جنسی می برند. 

مقاله افزوده که پس از حاکمیت طالبان بسیاری از نوجوانانی قربانی گرسنگی، ازدواج زیر سن، قاچاق اعضای بدن و بلای طبیعی به کام فرماندهان استفاده جوی طالبان فرو رفته اند که مورد بهره کشی جنسی قرار می‌گیرند. مقاله می افزاید که این نوجوانان میان سنین ۱۵ تا ۱۶ سال قرار دارند که از کارگری مغازه، کارگری روی جاده و یا حتا از خانه‌های شان از استان های شمالی کشور به بردگی جنسی گرفته شده اند.

در این گزارش آمده که بخش از این نوجوانان به جنگ در برابر نیروهای جبهه مقاومت فرستاده می شوند و شماری دیگر شان به بردگی جنسی در می‌آیند.”

به دنبال افزایش انتقادها، طالبان گفته اند که افراد زیر سن را از صفوف شان خارج می سازد.

تنها در ولایت بادغیس در غرب افغانستان، ۴۰ درصد از نیروهای طالبان زیر سن هستند.

در سال‌های گذشته شماری از سازمان‌های حقوق بشری از طالبان به خاطر استخدام و سربازگیری از میان کودکان انتقاد کردند.

براساس گزارش‌های نهادهای حقوق بشری، طالبان در مناطق تحت تصرف شان، با استخدام کودکان از آنها برای مقاصد نظامی و انفجاری مانند انجام حملات انتحاری استفاده می‌کردند.

سازمان‌های مدافع حقوق کودکان پیوسته به خاطر استفاده از کودکان برای اهداف نظامی و حملات انتحاری ابراز نگرانی کردند.

پیش از این، مقام‌های طالبان اعلام کردند که از طریق کمیسیون تصفیه بیش از سه هزار تن از اعضای طالبان را از صف از این گروه اخراج شده‌اند.

سوء استفاده جنسی و اذیت در سنگرهای طالبان یک موضوع نگران‌کننده است که نیازمند بررسی جامع توسط خبرگان و محققان است.

افغانستان,صلیب سرخ,طالبان