سه شنبه, ۳۱ حمل ۱۴۰۰

در راستای همگرایی منطقه‌ای

61595825

یک مقام ایرانی در واکنش به غیبت افغانستان در رأی‌گیری علیه ایران: افغانستان کجا بودی؟

۱۲ جدی ۱۳۹۹

مدیرکل بخش آسیای غربی وزارت امور خارجه در توییتی به غایب بودن افغانستان در رای‌گیری مجمع عمومی سازمان ملل علیه ایران واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری کشور به نقل از ایسنا، سید رسول موسوی، مدیرکل بخش آسیای غربی وزارت امور خارجه ایران روز جمعه در توییتی نوشت: افغانستان کجا بودی؟ هیچ کشوری در دنیا صریحا از بقای جمهوری افغانستان همانند ایران حمایت نمی‌کند اما افغاستان زمانی که در مجمع عمومی سازمان ملل علیه ایران رای‌گیری می‌شد، غایب بود. ۱۱۰ کشور به نفع ایران، ۱۵ کشور علیه ایران و ۳۲ کشور رای ممتنع دادند. افغانستان غایب بود.

در نشست کمیته اداری و مالی مجمع عمومی سازمان ملل که چهارشنبه شب به وقت نیویارک برگزار شد، معاون نمایندگی دائم امریکا دو پیشنهاد را برای درج در قطعنامه برنامه و بودجه این سازمان در سال مالی ۲۰۲۱ مطرح کرد.

اولین پیشنهاد امریکا درباره اختصاص بودجه برای ایجاد یک کمیته و یک گروه کارشناسی برای تحریم ایران بود. کمیته و گروه کارشناسی مورد نظر امریکا همان هایی است که قبل از انعقاد برجام و تصویب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت وجود داشتند و حالا دیگر وجود خارجی ندارند.

معاون نمایندگی دائم امریکا گفت که این کشور سازوکار ماشه در قالب قطعنامه ۲۲۳۱ را فعال کرده و قطعنامه های قبلی بازگشته اند و کمیته و گروه کارشناسی تحریم که قبلاً وجود داشتند، باید مجدداً احیا شوند و این مستلزم اختصاص بودجه است. پیشنهاد دیگر آمریکا نیز کاستن از بودجه اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ بود.

بعد از ارایه پیشنهاد امریکا، سفیر و معاون نمایندگی دایم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل و نمایندگان روسیه، آلمان، چین، ونزوئلا، کوبا، نیکاراگوئه و سوریه سخنرانی کردند و ضمن اعلام مخالفت صریح با پیشنهاد امریکا، از اعضای سازمان خواستند به پیشنهادات آمریکا رأی مخالف بدهند.

نماینده آلمان نیز طی سخنانی به نمایندگی از اعضای اتحادیه اروپایی گفت که اقدام آمریکا در تعارض با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است و اعضای اتحادیه اروپایی به آن رأی منفی خواهند داد و از سایر کشورها نیز می‌خواهند به پیشنهادات آمریکا رأی منفی بدهند.

نمایندگان روسیه و چین نیز ضمن تشریح اقدامات غیرقانونی امریکا در خروج از برجام و نیز تلاشهای ناموفق آن در مقابله با این توافق طی ماههای اخیر، پیشنهادات جدید آمریکا را فاقد هرگونه مبنای حقوقی دانسته و ضمن مخالفت با آنها، خواستار مخالفت سایر کشورها شدند.

در ادامه، در مورد پیشنهادات آمریکا رأی گیری شد که با مخالفت ۱۱۰ کشور، رد شدند و تنها ۱۰ کشور از پیشنهادات آمریکا حمایت کردند و ۳۲ کشور نیز به آنها رأی ممتنع دادند.

افغانستان,ایران,سید رسول موسوی