جمعه, ۴ جوزا ۱۴۰۳

در راستای همگرایی منطقه‌ای

۲۰۲۴۰۵۰۹_afghan-isis-2_nyt_ac

یک پژوهش تازه نشان می‌دهد که تروریزم در افغانستان احیا شده است

14 May 2024

یک پژوهش تازۀ انستیتوت صلح امریکا نشان می‌دهد که گروه‌های تروریستی در افغانستان به تهدیدی در برابر امریکا تبدیل شده‌اند.

شماری از سیاست‌گذاران پیشین امریکایی در یک پژوهش تازه گفته‌اند که امریکا نباید از تهدید تروریزم در افغانستان چشم‌پوشی کند. آنان خواستار همکاری واشنگتن با اسلام‌آباد در مبارزه با تروریزم شده‌اند.

سیاست‌گذاران پیشین امریکایی گفته‌اند که امریکا باید از بحران ۲۰ ساله در روابط با پاکستان عبور کند و با استفاده از حریم هوایی آن کشور به مقابله با تهدیدهای تروریزم از خاک افغانستان بپردازد. به گفتۀ دپلمات‌ها و سفرای پیشین امریکا در افغانستان، با توجه به کاهش اطلاعاتی و اشراف امنیتی واشنگتن در افغانستان، همکاری با پاکستان اجتناب‌ناپذیر است.

آنان گفته‌اند که داعش شاخۀ خراسان و تحریک طالبان پاکستان به تهدید منطقه‌ای مبدل شده‌اند. سیاست‌گذاران پیشین امریکایی از دولت بایدن خواسته‌اند که اجازه ندهد منافع امریکا از خاک افغانستان مورد تهدید قرار گیرد.

طالبان همواره گفته‌اند که اجازه نمی‌دهند خاک افغانستان در برابر کشورهای خارجی استفاده شود. اما حملۀ داعش به سالون کنسرتی در مسکو و حملات پی‌هم در ایران و پاکستان نشان می‌دهد که طالبان در مدیریت اوضاع ناکام بوده‌اند.