یکشنبه, ۵ سرطان ۱۴۰۱

در راستای همگرایی منطقه‌ای

FILES-US-POLITICS-MEDIA-CRIME-PRESS

رسانه‌ها از «فکر» خالی می‌شوند

15 July 2019

ملک ستیز

در این اواخر رسانه‌های افغانستان دنبال حادثه سرگردان هستند. آن‌ها حادثه را تنها در نبردها، حملات انتحاری، دشنام‌های پارلمانی، تویت‌های ترامپ و خلیل‌زاد، فریادهای غنی و شکوه‌های عبدالله جست‌وجو می‌کنند. برنامه‌های فکرساز و یا زمینه‌ساز برای فکر کردن از رسانه‌ها رخت بسته‌اند. به باور من رسانه‌ای‌که ظرفیت تولید فکر را ندارد، رسانه‌ نیست بل یک دستگاه پخش‌کننده‌ی حوادث است که طبعاَ واکنش‌های را برمی‌تابد. اما این واکنش‌ها منجر به تغییر فکری و رفتاری در جامعه نمی‌شود یعنی بر فرهنگ سیاسی جامعه اثر کارایی نمی‌گذارد. گروهی از رسانه‌ها سیاست‌زده شده‌اند و به قدرت سیاسی و جلال حاکمیت می‌اندیشند. از این‌رو رهبران این رسانه‌ها فرهنگ تمامیت‌خواهانه‌ی حکومتی را بر رسانه‌های خود تحمیل می‌کنند. آزادی رسانه‌ها که یک اصل پایدار حقوق شهروندی‌است به معنای آزادی سیاسی، تخصصی و عملیاتی رسانه‌ها می‌باشد. یک رسانه نمی‌تواند در مذاکرات طرف واقع شود و یا اجندایی را برای حمایت از خطوط فکری سیاست پیشه‌گان طرح کند. بخشی از رسانه‌ها دستگاه تبلیغاتی برای خط فکری خاصی بر بنیاد تبار، مذهب، زبان و منطقه هستند. این رسانه‌ها «رهبران» این گروه‌ها را پیغمبران عصر معرفی می‌کنند. این روش انتهای غیرحرفه‌ای بودن رسانه را به نمایش می‌گذارد. در علم روابط بین‌الملل، کانونی وجود دارد و آن‌را هماهنگی برای نضج‌گیری نگاه مشترک در توسعه‌ی اقتصادی، فرهنگی و امنیتی در جهان می‌نامند. اما این کارزار زمانی به نتیجه نزدیک می‌شود که بازیگران اصلی یعنی رسانه‌ها گفتمان‌های ارزشی و محکم را راه‌اندازی کنند. گفتمان‌های ارزشی را می‌توان از طریق تحلیل، نقد، تحقیق و پرسمان‌های جدی راه‌اندازی کرد. با تاسف، به جز دو تا سه رسانه‌، رسانه‌های ما هر روز بیش‌تر از گذشته به «روزمره‌زدگی» آغشته‌تر می‌شوند. این کار سبب بحران اعتماد میان شهروندان و رسانه‌ها خواهد شد.

مخاطب این نوشته رسانه‌های‌است که زمانی مباحث جدی چون دولت – ملت سازی را مدیریت می‌کردند. به یاد دارم این رسانه‌ها مفاهیم چون شهروند و حقوق شهروندی را با جدیت پیگیری می‌کردند. اما حالا اجندای این رسانه‌ها تغییر کرده است. مفاهیمی که رسانه‌ها به آن می‌پردازند، روی کار است نه ژرفنای مسایل. در بحث سیاست داخلی بیشترینه بحث‌ها معطوف به جبهات جنگ است نه دکترین جنگ. در بحث سیاست خارجی رسانه‌ها بیش‌تر به واکنش‌ها پیرامون جنگ و افغانستان می‌پردازند نه عوامل آن. در زمینه‌های اقتصادی نیز چنین است. بحث‌های اقتصادی بر بنیاد میزان استفاده از حمایت جهانی استوار است که با تاسف همیشه دچار فساد می‌شود. کم‌تر بر توسعه‌ی اقتصاد ملی بحث می‌شود. در زمینه‌ی اجتماعی توجه کنید. همه‌ی رسانه‌ها بر تضادهای اجتماعی گپ‌های فراوان دارند. اما ریشه‌ی این تضادها در ته‌ی صخره‌های تابوشده‌ی «وحدت ملی» مدفون است. در زمینه‌ی فرهنگی ما وضعیت بدتری از امور اجتماعی داریم. در واقع آزادی فرهنگی به حقوق فرهنگی درنیامده‌است و این یکی از ضعف‌های کلان گفتمان فرهنگی در رسانه‌ها می‌تواند به شمار آید.

اگر رسانه‌های ما چنین ادامه دهند، ما جنگ فکری را به طالبان واگذار کرده‌ایم. فقط کافیست اعلامیه‌ی اخیر «بین‌الافغانی» را مرور کنید و شیوه‌ی انعکاس آن‌را توسط رسانه‌ها در افغانستان بررسی کنید. در این روند دست بالای طالبانیزم که با حمایت دوستان بین‌المللی شان همراه بوده است بر نشست دوحه نمایان می‌شود. در این نشست که تکنوکرات، دموکرات، جامعه‌مدنی، احزاب سیاسی، شخصیت‌های «با نفوذ» با القاب علمی و سیاسی «تشریف» برده بودند، نتوانستند، رنگ سیاه مخوف طالبانیزم را از اعلامیه‌ی بین‌الافغانی بزدایند. در کابل نیز رسانه‌ها ناخودآگاه طالبانیزم و اعلامیه را ترویج کردند. آیا نقد تخصصی و نگاه عمیق بر این روند از سوی کدام رسانه‌ای بالا گرفت؟ پاسخ را همه می‌دانیم.

رسانه ها، فکر، طالبان، صلح، انتخبات، دموکراسی، آزادی بیان