سه شنبه, ۴ ثور ۱۴۰۳

در راستای همگرایی منطقه‌ای

72D449FF-1194-4ECE-92F1-5561D98A3BA0_cx0_cy3_cw0_w1023_r1_s

هشدار واشنگتن به مسکو درباره پرداخت پول به طالبان

08 August 2020

نصرت الله رحیمی

مقام های ‌ امریکایی که خواستند نامشان فاش نشود به نیویورک تایمز گفته بودند که وزیر خارجه امریکا ماه گذشته میلادی به همتای روس خود درباره اینکه این کشور باید از در نظر گرفتن جایزه برای نیروهای طالبان به منظور کشتن سربازان امریکایی در افغانستان اجتناب کند، هشدار داده بود.

به گزارش کشور، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، مایک پامپئو، وزیر خارجه امریکا به برنامه اعطای جایزه از سوی روسیه به نیروهای طالبان برای کشتن سربازان امریکایی در افغانستان اشاره نکرد اما با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه درباره پرداخت‌ها و خط قرمزهایی که امریکا به شدت مخالف آن است، صحبت کرد.

این صحبت ها در گفتگوی تلفنی ۱۳ جولای بین دو دیپلمات ارشد مطرح شد.

اواخر جون سال جاری میلادی، نیویورک تایمز گزارش کرد که در بازجویی از زندانیان طالبان در افغانستان اطلاعاتی درباره عملیات اطلاعاتی روسیه به دست آمد که در آن پرداخت‌هایی به نیروهای طالبان برای کشتن سربازان امریکایی در افغانستان مطرح شده است.

در همین حال، سهیل شاهین، سخنگوی طالبان ادعاها درباره اینکه روسیه به طالبان برای کشتن سربازان امریکایی در افغانستان پول داده را رد و تاکید کرد که این اتهامات بی پایه و اساس چیزی جز کمپین بی اعتبار کردن از سوی مخالفان روند صلح در افغانستان نیست.

وی گفت: نخست، اینکه این اتهامات بی پایه و اساس هستند. این‌ها اصلا درست نیست. این گزارش‌ها بخشی از کمپین مخالفان روند صلح است. آنها روند کنونی صلح در کشور را تخریب می‌کنند. این ها اطلاعاتی نادرست هستند.

امریکا,روسیه,طالبان,کمک روسیه به طالبان