دوشنبه, ۷ میزان ۱۳۹۹

در راستای همگرایی منطقه‌ای

54363238_403

شورای امنیت با استقبال از شروع مذاکرات صلح افغانستان: آتش‌بس کنید

۲۶ سنبله ۱۳۹۹

شورای امنیت ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای با اتفاق آرا از شروع مذاکرات صلح افغانستان استقبال کرد و طرفین را تشویق نمود که با نیت خوب و به هدف آتش‌بس دایمی و رسیدن به یک راه حل سیاسی به مذاکرات ادامه بدهند.

به گزارش خبرگزاری کشور به نقل از دویچه وله، این قطعنامه که روز سه‌شنبه تصویب شد، همچنین ماموریت سیاسی ملل متحد در افغانستان (یوناما) را تا ماه سپتمبر سال آینده تمدید کرده است. در این قطعنامه دو جانب قویاً ترغیب شده که «به اقدامات شان به هدف اعتمادسازی به شمول کاهش بیشتر خشونت‌ها ادامه بدهند.»

کریستوف هویزگن، سفیر آلمان در سازمان ملل متحد که همراه با اندونیزیا مسوده این قطعنامه را تهیه کرده است، شروع مذاکرات صلح افغانستان در دوحه را «یک دست‌آورد بزرگ» عنوان کرد که از سال‌ها به این سو انتظارش می‌رفت.

سفیر آلمان در ملل متحد گفت: «حقیقتاً این مربوط به افغان‌هاست که مسیر آینده کشور شان را تعیین کنند، کاری که به همین گونه باید باشد.» اما او در عین زمان تاکید کرد که «خشونت باید حالا متوقف شود و باید آتش‌بس پایدار وجود داشته باشد.»

هویزگن گفت که تائید این قطعنامه با اتفاق آرا بیانگر حمایت بین‌المللی از مذاکرات صلح است و تاکید کرد که ملل متحد و شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی افغانستان «سهم خود را در حمایت و تسهیل بخشیدن به این پروسه ادا می‌کنند.»

شورای امنیت خواستار شمولیت زنان و جوانان در مذاکرات صلح شد و خاطرنشان ساخت که «دست‌آوردهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و توسعه‌ای ۱۹ سال اخیر به شمول حقوق بشر و خصوصاً حقوق زنان، کودکان و اقلیت‌ها باید مورد محافظت قرار گرفته و گسترش یابند.»

 

علاوه بر این، شورای امنیت «نگرانی عمیق» خود را از میزان کنونی خشونت‌ها، به خصوص تلفات بالای ملکی در افغانستان ابراز داشت. این شورا هرگونه فعالیت ستیزه‌جویان را «به شدیدترین لحن ممکن» تقبیح کرده و تاکید نموده است که باید اطمینان حاصل شود که از خاک افغانستان توسط «سازمان‌های تروریستی» مانند داعش و القاعده برای تهدید یا حمله علیه کشورهای دیگر استفاده نشود.

شورای امنیت تاکید کرده است که «نه طالبان و نه هیچ گروه یا فرد افغان نباید از تروریست‌هایی که در خاک یک کشور دیگر فعالیت می‌کنند حمایت کنند.»

شورای امنیت که قدرتمندترین اداره سازمان ملل متحد است، روی اهمیت نقش ملل متحد در تقویت صلح و ثبات در افغانستان تاکید کرده است. این شورا گفته است که هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) در صورتی که تقاضا وجود داشته باشد، از مذاکرات صلح در دوحه از طریق کمک در اعتمادسازی حمایت می‌کند. همچنین یوناما آماده کمک از انتخابات شفاف، قابل اعتماد و همه شمول آینده است.

آتش بس,حکومت,دوحه,صلح,طالبان