شنبه, ۴ دلو ۱۳۹۹

در راستای همگرایی منطقه‌ای

B6A215A9-9255-41E3-8B03-047E7A62297B_w1597_n_r1_st

ملا برادر: اگر امریکا خارج نشد تصمیم می‌گیریم

۰۶ اسد ۱۳۹۹

ملاعبدالغنی معاون گروه طالبان  می‌گوید که توافق پشت‌پرده‌ای بین امارت اسلامی و امریکا وجود ندارد.

ملا برادر در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرانی تسنیم افزود: اگر نیروهای خارجی در زمان مشخصی خارج نشوند، در آن صورت تصمیم‌های لازم را اتخاذ خواهیم کرد.

ملابرادر درباره عدم آزادی بیش از ۵۰۰ زندانی این گروه توسط دولت افغانستان و فهرست جایگزین برای این زندانیان گفت: اصرار داریم که زندانیان امارت اسلامی بر اساس توافقنامه دوحه و فهرست ارائه‌شده به طرف مقابل، آزاد شوند تا زمینه برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نیز مهیا شود و البته این ادعا که امارت اسلامی فهرست جدیدی به کابل ارائه کرده است نیز حقیقت ندارد.

رئیس دفتر سیاسی طالبان در ادامه تأکید کرد: آزادی تمام ۵ هزار زندانی طالبان پیش‌شرط آغاز مذاکرات بین‌الافغانی است.

وی درباره توافقنامه قطر و خروج نیروهای امریکایی از افغانستان نیز خاطرنشان کرد که جدول زمانی خروج نیروهای خارجی از افغانستان مشخص است و آنها طی ۱۴ ماه باید از این کشور خارج شوند. نتایج اجرای توافقنامه قطر با امریکا تاکنون مثبت بوده است. در مرحله نخست امریکا اعلام کرد که ۵ پایگاه نظامی را تخلیه کرده است و نظامیان امریکایی نیز به ۸۶۰۰ نفر کاهش یافته‌اند که البته این روند ادامه دارد، با این حال، اگر نیروهای خارجی در زمان تعیین‌شده از افغانستان خارج نشوند، امارت اسلامی تصمیم‌های لازم را اتخاذ خواهد کرد.

ملابرادر در پاسخ به تلاش طالبان برای در اختیار گرفتن تمام قدرت در افغانستان نیز گفت: طالبان خواستار برپایی نظام اسلامی فراگیر است. ما در فکر انحصار قدرت نیستیم. همه افغانها برای خدمت و حراست از نظام اسلامی و کشور شان حق دارند که سهیم باشند.

معاون سیاسی رهبر طالبان درباره نقش احتمالی اشرف غنی در حکومت آینده و مخالفان آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در دولت کنونی افغانستان اظهار داشت: «زمانی که بر اساس تفاهم و مذاکرات بین‌الافغانی یک نظام اسلامی در افغانستان تشکیل شد، هر افغان حق دارد که در خدمت به این کشور سهیم شود. البته روند صلح موافقان و مخالفانی دارد که در دولت اشرف غنی هم شاید برخی مخالف این روند باشند».

این مقام طالبان همچنین درباره نقش امریکا در دولت آینده افغانستان نیز تصریح کرد که بحث و تعیین نظام آینده اسلامی در افغانستان مربوط به افغانها است و باید آنها تصمیم بگیرند.

وی با اشاره به احتمالات برخی کارشناسان از بروز اختلاف بین فرماندهان نظامی و اعضای طالبان گفت: «این تبلیغات دشمن است. امارت اسلامی رهبری واحدی دارد و ما عملاً در جریان آتش بس در روزهای عید و روزهای کاهش عملیات ثابت کردیم که امارت اسلامی صف واحد است و هیچ گونه اختلافی در آن وجود ندارد».

ملابرادر درباره آتش‌بس و محل آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نیز خاطرنشان کرد که بر اساس توافقنامه صلح، آتش‌بس یکی از موضوعات مورد بحث در مذاکرات بین‌الافغانی است و طرف‌ها موافق برگزاری مذاکرات ابتدایی در قطر هستند همچنین برای برگزاری نحوه و مکان آینده مذاکرات تصمیم خواهند گرفت.

معاون سیاسی طالبان در پاسخ به روی کار آمدن فردی به غیر از ترامپ در امریکا و مخالفت با توافق صلح افغانستان گفت: «جنگ در افغانستان به درازا کشیده است به همین دلیل از زمان اوباما مذاکره برای حل مسالمت آمیز این مسئله آغاز شد. آنها خواستار حل مسائل از مسیر گفت‌وگو و مسالمت آمیز شدند که در زمان ترامپ به توافقنامه دوحه منجر شد. ما امیدواریم هر دولتی که در امریکا تشکیل شود به توافق‌ها متعهد باشد زیرا به نفع مردم دو کشور است».

ملابرادر تأکید کرد: «ما می‌خواهیم که با کشورهای همسایه حسن همجواری و تعامل نیک و با قدرتهای منطقه روابط خوب داشته باشیم و در عین حال با دیگر کشورهای جهان نیز خواستار روابط مثبت هستیم.»

خروج امریکا,خلیل زاد,صلح,طالبان,قطر,ملا برادر