سه شنبه, ۲۴ سرطان ۱۳۹۹
1693618

نیویارک تایمز: نیروهای نفوذی روسیه در افغانستان سربازان امریکایی را هدف قرار می‌دهند

۰۷ سرطان ۱۳۹۹

نشریه نیویارک تایمز امریکا در گزارشی ادعا کرد که تحقیقات مقامات اطلاعاتی ایالات متحده حاکی از آن است که یک واحد اطلاعاتی نظامی روسیه، در خلال مذاکرات صلح برای پایان دادن به جنگ بیست سالۀ افغانستان، بطور مخفیانه به شبه‌نظامیان مرتبط با طالبان پول داده تا نیروهای ائتلاف بین‌المللی حاضر در افغانستان از جمله سربازان امریکایی را بکشند.

به گزارش خبرگزاری کشور، بنا بر اعلام نیویارک تایمز، این گزارش با اتکاء به یافته‌های حاصل از بازجویی ستیزه‌جویان طالبان و دیگر جنایتکاران اسیر شده در افغانستان تهیه شده است.

ایالات متحده امریکا ماه‌هاست به این نتیجه رسیده که یک واحد اطلاعاتی روس که با تلاش‌ها برای انجام ترور و دیگر عملیات مخفیانه در اروپا نیز مرتبط است، سال گذشته بطور پنهانی در قبال حملات موفقیت‌آمیز ستیزه‌جویان علیه نیروهای ائتلاف، پاداش‌هایی را به آنها پرداخت کرده است.

مقامات اطلاعاتی امریکا می‌گویند که این پول‌ها هم به ستیزه‌جویان اسلامگرای حاضر در افغانستان پرداخت شده و هم به نیروهای مسلحی که با آنها در ارتباط نزدیک بوده‌اند.

تنها در سال ۲۰۱۹ میلادی بیست سرباز امریکایی در جریان درگیری‌های افغانستان کشته شدند؛ هنوز روشن نیز که چه تعداد از این حملات در چهارچوب این توافق پنهانی انجام شده است.

گزارش این تحقیقات در اختیار دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده امریکا قرار گرفته و شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز این موضوع را در نشستی در ماه مارس به بحث گذاشته است.

پس از برگزاری این نشست، مقامات کاخ سفید فهرستی از واکنش‌های احتمالی در قبال روسیه را آماده کردند که اعتراض دیپلماتیک به مسکو و درخواست توقف این فعالیت‌های مخفیانه تا تحریم روسیه و حتی پاسخ‌هایی شدیدتر را شامل می‌شده است؛ با این وجود کاخ سفید تا کنون دستوری برای برداشتن گامی در راستای این فهرست صادر نکرده است.

هنوز علت تاخیر کاخ سفید در پاسخ به این رفتار روسیه روشن نیست.

پیش از این نیز هم مقامات ایالات متحده امریکا و هم مقامات افغانستان بارها از حمایت‌های روسیه از طالبان سخن گفته بودند، بر این اساس به نظر می‌رسد که انتشار نتایج این گزارش و افشای این موضوع که به تحریک روسیه عملیات متعددی برای کشتن سربازان ناتو از جمله سربازان امریکایی در افغانستان به اجرا گذاشته شده، بر تشدید تنش‌ها میان دو قدرت بزرگ جهان بیفزاید.

این اولین بار است که یک واحد اطلاعاتی روس به انجام حملات سازمان یافته علیه سربازان غرب متهم می‌شود.

هنوز جزئیات بیشتری درباره چگونگی همکاری جاسوسان روسیه با ستیزه‌جویان افغان منتشر نشده است. از جمله اینکه آیا روس‌ها در داخل خاک افغانستان مستقر بودند یا با نیروهای طالبان در جایی دیگر ملاقات داشتند. دیگر اینکه مکانیسم این همکاری و شیوه دریافت پول چگونه بوده و اهداف برای حمله بر چه اساسی انتخاب می‌شده است.

اما وزارت امور خارجه روسیه خبر دست داشتن سازمان اطلاعات نظامی این کشور در قتل های سفارشی سربازان امریکایی در افغانستان را جعلی و دروغ خواند.

به گزارش گزارش اسپوتنیک، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه به خبرنگاران گفت: “ما به خبرهای جعلی منتشره توسط رسانه های مرتبط با جامعه نهادهای اطلاعاتی امریكا در خصوص دست داشتن سازمان اطلاعات نظامی روسیه در قتل های سفارشی سربازان امریکایی در افغانستان، توجه نمی کنیم.

وی خاطرنشان کرد، این کار مبتدیانه به وضوح نشان دهنده توانایی فكری اندک تبلیغات چی های سازمان اطلاعات امریكا است كه به جای ابداع چیز قابل اعتماد تر مجبورند مزخرفاتی را سر هم بندی کنند… اما از سازمان اطلاعاتی که جنگ ۲۰ ساله در افغانستان را با شکست مواجه کرد، چه چیز دیگری را نمی توان انتظار داشت. “

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه افزود: “اگر ما درباره حقایق و عموماً واقعیت های مورد قبول همگان صحبت کنیم، باید بگوئیم مدتهاست که در افغانستان راز پنهان نیست که اعضای جامعه اطلاعاتی آمریکا در قاچاق مواد مخدر، پرداخت وجوه نقدی به شبه نظامیان برای عبور کاروان های حمل و نقل، باج گیری برای عقد قراردادها جهت اجرای پروژه های مختلف به حساب مالیات دهندگان آمریکایی، دست دارند و در صورت تمایل می توان لیست اقدامات آنها را بیش از این هم ادامه داد”.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در پایان گفت: ” شاید سازمان اطلاعات امریكا خوشش نمی آید که دیپلمات های ما و آنها به طور مشترک در راه اندازی مذاكرات صلح میان كابل و طالبان نقش داشته باشند ؟! . تمایل آنها که نمی خواهد در آمد های غیر قانونی خود را از دست بدهند”.

افغانستان,امریکا,روسیه,سربازان امریکایی,طالبان,نیویارک تایمز