یکشنبه, ۲۵ میزان ۱۴۰۰

در راستای همگرایی منطقه‌ای

Members of the Taliban delegation attend the opening session of the peace talks between the Afghan government and the Taliban in the Qatari capital Doha on September 12, 2020. (Photo by KARIM JAAFAR / AFP) (Photo by KARIM JAAFAR/AFP via Getty Images)

هشدار طالبان از عدم التزام بایدن به توافق‌نامۀ دوحه/ بیرون‌نشدن نیروها مذاکرات را متأثر می‌سازد

۳۰ جدی ۱۳۹۹

گروه طالبان در آستانۀ تحلیف جوبایدن رییس‌جمهور منتخب امریکا، از ادارۀ جدید واشنگتن خواستند به توافقنامه‌ ۲۹ فبروری دوحه احترام بگذارد و نیروهایش را تا ماه می از افغانستان بیرون کند.

به گزارش خبرگزاری کشور، این توافقنامه، بعد از تقریبا دو سال مذاکره بین دیپلمات‌های امریکایی و رهبران طالبان، در ۲۹ فبروری سال گذشته، در قطر امضا شد.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید حفظ و اجرایی‌شدن توافق‌نامه صلح قطر، برای موفقیت مذاکرات بین‌افغانی و پایان دو دهه جنگ مهم است.

او گفت:‌ «حالا باید گام‌هایی برای پایان جنگ برداشته شود نه اینکه جنگ طولانی شود و این توافقنامه در همین راستا تدوین شد.»

نعیم همچنین هشدار داد: «عدم اجرای کامل توافق‌نامه صلح دوحه، می‌تواند روند جاری مذاکرات صلح را متاثر کند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، قراردادهای بسیاری را لغو و شماری دیگر را هم امضا کرد. جانشین ترامپ، جو بایدن با بسیاری از تصمیم‌های ترامپ در خصوص این قراردادها، مخالفتی آشکار دارد. طالبان نگران است که بایدن توافق‌نامه صلح قطر را نیز لغو کند.

امریکا، همین هفته پیش، بر اساس مفاد توافق‌نامه، تعداد سربازان خود در افغانستان را به کمترین سطح در دو دهه گذشته، به حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر کاهش داد. این اتفاق، مورد استقبال طالبان قرار گرفت.

مشاوران رییس جمهور منتخب امریکا، جو بایدن، ملاحظاتی درباره توافق‌نامه صلح با طالبان دارند اما از کلیت مذاکرات صلح برای پایان جنگ در افغانستان، اعلام پشتیبانی کرده‌اند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن، پیشتر به طالبان چراغ سبز نشان داده بود.

او به شبکه سی‌ان‌ان امریکا گفته بود که توافق دوحه بین امریکا و طالبان، برای هر دو طرف مسئولیت به بار آورده است و امریکا، به رهبری جو بایدن نیز، در خصوص مسایل افغانستان با دیپلماسی پیش خواهد رفت. او به‌طور ضمنی، توافق بین امریکا و طالبان را تایید کرده و افزوده بود که دولت جدید جو بایدن نیز از روند گفت‌وگوهای صلح حمایت می‌کند.

محمد نعیم، سخنگوی طالبان در همان زمان گفت: «امارت اسلامی افغانستان نیز از طرف خود تصریح می‌کند که ادامه دیپلماسی، راه خوبی برای حل منازعات است. امارت اسلامی بر این باور است که پیمان دوحه، نسخه خوبی برای حل مشکلات هر دو سوی مذاکره است؛ بنابراین ما خود را به تعهدات پذیرفته شده در پیمان متعهد می‌دانیم و از طرف مقابل هم چنین تعهدی را خواستار هستیم.»

خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا ماه می ۲۰۲۱ مشروط به قطع رابطۀ طالبان با القاعده، پیشرفت چشمگیر در مذاکرات داخلی و آتش‌بس سراسری در أفغانستان بوده است. یک مقام دولت أفغانستان گفت که هیچ یک از شروط بالا عملی نشده است. به جای آتش‌بس جنگ تشدید شده و در مذاکرات پیشرفت محسوس به چشم نمی‌خورد و طبق گزارش نهادهای امریکایی طالبان روابط شان را با القاعده حفظ کرده‌اند. بنابراین، احتمال می‌رود که امریکا خروج از أفغانستان را به تأخیر اندازد.

با این حال، آگاهان نظامی- سیاسی در کابل نگران هستند که با خروج نیروهای بین‌المللی، مذاکرات برهم خورد. زیرا، طالبان عملاً در میدان جنگ دست برتر می‌یابند و لزومی به موفقیت مذاکرات دوحه نمی‌بینند.

خروج نیروها دولت افغانستان را در موقعیت ضعیفی قرار می‌دهد.

امریکا,بایدن,دوحه,صلح,طالبان,محمد نعیم